Compaq CQSB300W
Rs.12,899.00
Brand
Blaupunkt
Compaq
Model No
SBWL100
CQSB300W
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
NA
NA
Impedance
4 Ohm
Sensitivity
>=70dB
Frequency Response
20 Hz - 20000 Hz
35 Hz - 20000 Hz
Maximum Power Input
AC 110-240 V ~ 50/60Hz
AC 220 - 230 V, 50 Hz
Maximum Power Output
220 W ( RMS )
8 W X 1 Woofer
2.25 W X 4 Speaker Driver
300 W ( RMS )
Signal to Noise Ratio
68dB
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.0 + EDR
5.0
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
A2DP
Battery Type
No
Bluetooth Range
10 Meters
10 Meters
Battery Life
No
Charging Time
Noise Cancelling
‎Active
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
11 Kg
12.5 Kg
Dimensions
905 mm X 505 mm X 252 mm
300 mm X 460 mm X 300 mm
Available Colors
Black
Grey
Accessories
Blaupunkt SBWL100 Soundbar With Subwoofer
1N Remote Control
1N User Manual
2N Power Cable
1N AUX Cable
‎1N Soundbar
1N Woofer
Compaq CQSB300W Bluetooth Speaker
1N Aux Cable
1N AC Adaptor
1N Power Cable
1N User Manual
1N Warranty Card
1N Remote Control
Other Features
8 Inch Wireless Subwoofer.
HDMI-ARC, Bluetooth, AUX, Optical, USB.
2.1 Dolby Soundbar with Wireless Subwoofer.
Wireless Wooden Subwoofer: Great Elegant looking 8 inch Wooden Subwoofer for crystal clear Sound and deep bass.
SUPER SUPER Bass: With brilliant music output, Blaupunkt 220W Soundbar with wireless subwoofer produces SUPER Bass and Clear Treble giving tremendous sound to all the corners.
Built-in Amplifier.
Connectivity Technology - Bluetooth, USB.
Connections = USB, H-ARC, AUX, SD Card, Opticals.
Surround Sound Channel Configuration - 2.1 Channel.
Other Audio Features- DSP Technology, Surround Sound.
Experience The Sound All Around With Compaq Soundbar.
Special Feature - Bluetooth, Wireless Connectivity, Wireless Subwoofer.
Compatible Devices Mobile, Tablet, Laptop, Computers, LED TV ( ARC Output ).
Compare Blaupunkt SBWL100 with:
Compare Compaq CQSB300W with:
Top Differences
  • Sound Output: 220W vs 300W
  • Channels: 220 vs 300
  • Dolby Atmos: Yes vs No
  • Bluetooth Version: 5.0 + EDR vs 5.0
  • Frequency Response: 20 Hz - 20000 Hz vs 35 Hz - 20000 Hz