Hisense 100U7NQTUK
Rs.440,571.52
Model No 98S9QT 100U7NQTUK
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, M4A, MP2, MP3, WMA
Supported Video Formats : 3GP, Asf, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV ,FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
4K HDR : Yes
Local Dimming : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Number Of Picture Mode Settings : 7
Panel Type : DLED
Response Time : 6.5 ms
Contrast Ratio : 6000:1
Brightness : 400 Nits
Backlight : 4K UHD DLED QLED Mini-LED PRO
HGL : Yes
HDR : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Local Dimming : Yes
Dolby vision IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
4K HDR Immersive : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Low Reflection Screen : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Total Ambient Adaptive : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Dynamic Tone Mapping PRO : Yes
Mini-LED Pro with Full Array Local Dimming : Yes
Local Dimming Zones : 1600+
Contrast Ratio : 4000:1
Panel Response Time : 6.5 ms
Input Lag In Game Mode : ≤ 15 ms
Brightness : 500 Nits
Brightness Max : 1500 Nits
Picture Engine : Hi-View Engine PRO With AI Picture
Audio
Audio Power Output ( RMS ) : 60 W
Dolby Atmos : Yes
Stereo Speaker : Yes
Dolby Digital Decoder : Yes
Automatic Volume Control : Yes
Sound : Dolby atmos With Harman Kardon
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 15 W + 20 W + 2 X 5 W
Dolby Atmos : Yes
User Equalizer : Yes
IMAX Enhanced : Yes
2.1 Channel Built-In Subwoofer : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos DTS Virtual X Decoding
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Bluetooth : Yes
Head Phone : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Output : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Wireless ( Built In Or Dongle ) : Yes
Supported Internet Services : Yes
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR 144 Hz, HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR 144 Hz )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : 1 Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
Number Of RF Tuners : 2 Yes
Number Of Audio ( L / R ) Inputs : 1 Yes
Digital Audio Interface Outputs ( S/PDIF ) : 1 Yes
Bluetooth : Yes
Common Interface ( CI+ ) : V2.0
Wi-Fi : 802.11 abgn/ac/ax-2.4G, 5G, 6G
Smart TV Features
Operating System : Google TV
RAM : 3 GB
ROM : 32 GB
DBX-TV : Yes
IoT Hub : Yes
Farifield : Yes
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
One Touch Button : Yes
Mobile Remote App : Yes
Android Devices IoT Hub : Yes
Hands Free Voice Control : Yes
Bluetooth Voice Remote Control : Yes
AI Smart Voice By Google Assistant : Yes
Operating System : VIDAA Smart OS
Netflix : Yes
EZplay : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Apple TV+ : Yes
App Store : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
YouTube Kids : Yes
Screen Sharing : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Hands Free Voice Control : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Other Features
Design : Bezel-Less Slim Design
Color : Grey
AMD Freesync Premium : Yes
Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Warranty : 3 Years
Design : Bezel-Less Design
Front Colour : Black / Dark Grey
Game Bar : Yes
AI Sports Mode : Yes
Parental Control : Yes
Adaptive Light Sensor : Yes
144Hz Game Mode Pro : Yes
Solar Powered Remote Control : Yes
Media Player : Audio, Picture, Video
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
PVR Function : Yes, Depending On Location
Time Shift : Yes, Depending On Location
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 500 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Energy Saving Mode : Yes
Weight Without Stand : 64 Kg
Weight With Stand : 101 Kg
Power Supply : AC 100 V~240 V
Power Consumption In Working Mode Max : 500 W
On Mode Power Demand For Standard Dynamic Range ( HDR ) : 390 W
On Mode Power Demand In High Dynamic Range ( SDR ) : 180 W
Energy Efficiency Class HDR : G
Energy Efficiency Class SDR : F
Weight Without Stand : 73.5 Kg
Weight With Stand : 73.5 Kg
Product Weight Packaged : 100 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
Power Cord : Yes
User Manual : Yes
Remote Control : Yes
User Manual : Yes
Batteries : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Haier 98S9QT with:
Compare Hisense 100U7NQTUK with:
Top Differences
  • Screen Size: 98 Inch (249 cm) Vs 100 Inch (254 cm)
  • Display Technology: 4K UHD QLED Vs 4K UHD DLED QLED Mini-LED PRO
  • HDMI Ports: 4 Vs 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR 144 Hz, HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR 144 Hz )