Hisense 100E77NQ PRO
Rs.190,940.58
TCL 98QM7K
Rs.179,223.90
Model No 100E77NQ PRO 98QM7K
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 100 Inch (254 cm) 98 Inch (249 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD QLED PRO
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Local Dimming : Yes
Dolby Vision IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
MEMC Technology : Yes
Immersive 4K HDR : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Wide Color Spectrum : Yes
Digital 3D Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Image Noise Reduction : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
HDR10+ Gaming Technology : Yes
Local Dimming Zones : 200+
Panel Response Time : 6.5 ms
Contrast : 5000:1
Input Delay In Game Mode : ≤ 10 ms
Brightness : 500 Nits
Maximum Brightness : Up To 800 nits
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Local Dimming : Precise Dimming L2
Brightness : Up To HDR 3000 Nits
Panel Type : CrystGlow WHVA Panel
Picture Engine : TCL AIPQ PRO Processor
Dimming Zones : Up To LD2500 Precise Dimming
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
Description : Next Gen Technology That Is Clearly A Step Above
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W + 20 W
EzPlay : Yes
Subwoofers : Yes
Custom Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos DTS Virtual X Decoding
Audio Output ( RMS ) : 40 W
Dolby Atmos Audio : Yes
Bluetooth Personal Audio : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Speaker System : Audio by Bang & Olufsen
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital
Audio Passthrough : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, PCM
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR ( 144Hz ), HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR ( 144Hz ))
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB3.0 X 1, USB2.0 X 1 )
RF Tuner : 2
Ethernet / LAN : 1
S/PDIF Outputs : 1
Headphone Jacks : 1
Audio Inputs (L / R ) : 1
Composite Inputs ( AV ) : 1
Standard Interface ( CI+ ) : V2.0
Bluetooth : Yes
Wi-Fi Technology : IEEE 802.11 a/b/g/n/ac-2.4G,5G
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi 5 ( 802.11ac )
Smart TV Features
Operating System : VIDAA Smart OS
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Share Screen : Yes
Share To TV : Yes
Voice Control : Yes
Precision Colour : Yes
AirPlay 2 Support : Yes
Sharing Content : DMP, DMR
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Screen Mirroring : Apple AirPlay 2
Works With : Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Color : Black, Dark Grey
Child Lock : Yes
Light Sensor : Yes
Total HDR Solution : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T2, T, C, S2, S
Media Player : Audio, Picture, Video
Time Shift : Yes, Depending On The Location
PVR Function : Yes, Depending On The Location
Design : Ultra Slim Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
General Details
Power Supply : AC 100 V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 490 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Energy Efficiency Class SDR : E
Energy Efficiency Class HDR : G
Product Weight Without Stand : 62.5 Kg
Product Weight With Stand : 62.5 Kg
Product Weight Packaged : 97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 400 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 581 kWh/Y
Weight Without Stand : 54.29 Kg
Weight With Stand : 55.29 Kg
Package Weight : 87.18 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
User Manual : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Remote Control : Backlit Voice Remote Control
2 X AAA Batteries : Yes
Warranty Info English : Yes
Quick Start Guide English : Yes
Compare Hisense 100E77NQ PRO with:
Compare TCL 98QM7K with:
Top Differences
  • Screen Size: 100 Inch (254 cm) Vs 98 Inch (249 cm)
  • Display Technology: 4K UHD QLED PRO Vs 4K UHD QD-Mini LED QLED
  • HDMI Ports: 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR ( 144Hz ), HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR ( 144Hz )) Vs 4 ( 1 eARC )