Haier H100M96FUX
Rs.419,990.00
Model No 100Q7QNZ H100M96FUX
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 100 Inch (254 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, M4A, MP2, MP3, WMA
Supported Video Formats : 3GP, ASF, AVI, DAT, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPG, VOB
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR 10 : Yes
HDR10+ : Yes
AI Picture : Yes
Hi-Concerto : Yes
4K Upscaling : Yes
Dolby Vision : Yes
Quantum Dot : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Smooth Motion Rate : 200
Brightness : 400 Nits
Panel Bit Depth : 8Bit+FRC
Backlight Type : Direct LED
Picture Processor : MT9618GADTAB
Colour : Billion+ Shades Of Vivid Colour
Decoder : MPEG 2 / MPEG 4 / HEVC ( H.265 ) / MPEG4 ( H.264 ) / H.265 Decoder
Picture Mode : Standard, Enhanced( ACR ), FILMAKER, Cinema, Engergy Saving, Dynamic, Sports
Backlight : 4K UHD QD- Mini LED
HLG : Yes
AI-SR : Yes
4K HDR : Yes
AI-Depth : Yes
AI-Motion : Yes
Dolby vision IQ : Yes
AI-Color Boost Pro : Yes
AI-Scene Detection : Yes
AI-HDR Enhancer Pro : Yes
Motion Technology : MEMC
Brightness : 2100+ Nits
Dynamic Contrast : 20000000:1
Local Dimming : 2160 Dimining Zone
Picture Engine : AI Ultra Sense Processor
Picture Mode : User, Dolby Vision , Standard, Vivid, Sport, Movie, Game, Energy Saving
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 15 W + 15 W
Dolby Atmos : Yes
Dolby Digital : Yes
User Equaliser : Yes
Built-in Subwoofer : Yes
Audio Power Output ( RMS ) : 90 W
Dolby Atmos : Yes
Sound By KEF : Yes
AI Center MAX : Yes
Sound Enhancment : Total Sonic
Speaker Type : 6.2.2 CH Speaker With Subwoofer
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI2.0 X 1, 2 VRR, ALLM, HDMI2.1 X 4 VRR, ALLM, HDMI2.1 X 3 eARC, VRR, ALLM )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X1, USB 2.0 X 1 )
RF Input 1 : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anyview Stream : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Headphone Output : Yes
HDMI ARC : HDMI 3
Wi-Fi : IEEE 802.11 a, b, g, n, ac, 2.4G & 5GHz
HDMI ( 2.1 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 3
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Inbuilt WIFI : WIFI6
HDMI Audio Return Channel : HDMI 2.1 eARC
Digital Audio Output : Optical SPDIF Out
Analog Audio Output : 3.5 mm Stereo Headphone Jack
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U8.5
DLNA : Yes
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
Apple AirPlay2 : Yes
AI Sports Mode : Yes
AI Smooth Motion : Yes
UHD 4K Streaming : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Streaming Video On Demand : Yes
Web Browser : Odin
Streaming Apps : Netflix, Disney+, Tvnz+, NEON, YouTube, Prime Video & Many More
Operating System : Google TV
Android Version : Android 14
RAM : 4 GB
ROM : 64 GB
Google Play Store : Yes
AI Smart Voice By Google Assistant : Yes
Android Devices IOT Hub : HaiSmart
Hands Free Voice Control : Voice Search Remote
Mobile Remote App : Google TV Remote App
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Front Colour : Tarnish
Hotel TV : Yes
Analog Tuner : Yes
Parental Control : Yes
3 Years Warranty : Televisions
Digital Tuner : DVB-T / DVB-T2
EPG : 7 Days For All Services
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
12 Months Warranty : Accessories, Audio Products
Design : Slim-Fit Design
Colour : Black
Country of Origin : India
Warranty : 3 Years ( 1 Year Standard Warranty + 2 Year Extended Comprehensive Warranty )
General Details
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 490 W
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Energy Rating : 5.5
Weight Without Stand : 50.5 Kg
Weight With Stand : 52 Kg
Product Weight Packaged : 75.5 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 400 mm X 800 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 176 - 240V 50/60Hz
Power Consumption : 500 W