Hisense 100U7NQTUK
Rs.440,571.52
Model No 100Q7QNZ 100U7NQTUK
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 100 Inch (254 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MP2, MP3, MP4, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : AVI, MP4, MOV, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV ,FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR 10 : Yes
HDR10+ : Yes
AI Picture : Yes
Hi-Concerto : Yes
4K Upscaling : Yes
Dolby Vision : Yes
Quantum Dot : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Smooth Motion Rate : 200
Brightness : 400 Nits
Panel Bit Depth : 8Bit+FRC
Backlight Type : Direct LED
Picture Processor : MT9618GADTAB
Colour : Billion+ Shades Of Vivid Colour
Decoder : MPEG 2 / MPEG 4 / HEVC ( H.265 ) / MPEG4 ( H.264 ) / H.265 Decoder
Picture Mode : Standard, Enhanced( ACR ), FILMAKER, Cinema, Engergy Saving, Dynamic, Sports
Backlight : 4K UHD DLED QLED Mini-LED PRO
HGL : Yes
HDR : Yes
MEMC : Yes
Local Dimming : Yes
Dolby vision IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
4K HDR Immersive : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Low Reflection Screen : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Total Ambient Adaptive : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Dynamic Tone Mapping PRO : Yes
Mini-LED Pro with Full Array Local Dimming : Yes
Local Dimming Zones : 1600+
Contrast Ratio : 4000:1
Panel Response Time : 6.5 ms
Input Lag In Game Mode : ≤ 15 ms
Brightness : 500 Nits
Brightness Max : 1500 Nits
Picture Engine : Hi-View Engine PRO With AI Picture
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 15 W + 15 W
Dolby Atmos : Yes
Dolby Digital : Yes
User Equaliser : Yes
Built-in Subwoofer : Yes
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 15 W + 20 W + 2 X 5 W
Dolby Atmos : Yes
User Equalizer : Yes
IMAX Enhanced : Yes
2.1 Channel Built-In Subwoofer : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos DTS Virtual X Decoding
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI2.0 X 1, 2 VRR, ALLM, HDMI2.1 X 4 VRR, ALLM, HDMI2.1 X 3 eARC, VRR, ALLM )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X1, USB 2.0 X 1 )
RF Input 1 : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anyview Stream : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Headphone Output : Yes
HDMI ARC : HDMI 3
Wi-Fi : IEEE 802.11 a, b, g, n, ac, 2.4G & 5GHz
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR 144 Hz, HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR 144 Hz )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : 1 Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
Number Of RF Tuners : 2 Yes
Number Of Audio ( L / R ) Inputs : 1 Yes
Digital Audio Interface Outputs ( S/PDIF ) : 1 Yes
Bluetooth : Yes
Common Interface ( CI+ ) : V2.0
Wi-Fi : 802.11 abgn/ac/ax-2.4G, 5G, 6G
Smart TV Features
Operating System : VIDAA U8.5
DLNA : Yes
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
Apple AirPlay2 : Yes
AI Sports Mode : Yes
AI Smooth Motion : Yes
UHD 4K Streaming : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Streaming Video On Demand : Yes
Web Browser : Odin
Streaming Apps : Netflix, Disney+, Tvnz+, NEON, YouTube, Prime Video & Many More
Operating System : VIDAA Smart OS
Netflix : Yes
EZplay : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Apple TV+ : Yes
App Store : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
YouTube Kids : Yes
Screen Sharing : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Hands Free Voice Control : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Front Colour : Tarnish
Hotel TV : Yes
Analog Tuner : Yes
Parental Control : Yes
3 Years Warranty : Televisions
Digital Tuner : DVB-T / DVB-T2
EPG : 7 Days For All Services
Media Player : Yes ( Video, Audio, Picture )
12 Months Warranty : Accessories, Audio Products
Design : Bezel-Less Design
Front Colour : Black / Dark Grey
Game Bar : Yes
AI Sports Mode : Yes
Parental Control : Yes
Adaptive Light Sensor : Yes
144Hz Game Mode Pro : Yes
Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
Solar Powered Remote Control : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Media Player : Audio, Picture, Video
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
PVR Function : Yes, Depending On Location
Time Shift : Yes, Depending On Location
General Details
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 490 W
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Energy Rating : 5.5
Weight Without Stand : 50.5 Kg
Weight With Stand : 52 Kg
Product Weight Packaged : 75.5 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 400 mm X 800 mm
Power Supply : AC 100 V~240 V
Power Consumption In Working Mode Max : 500 W
On Mode Power Demand For Standard Dynamic Range ( HDR ) : 390 W
On Mode Power Demand In High Dynamic Range ( SDR ) : 180 W
Energy Efficiency Class HDR : G
Energy Efficiency Class SDR : F
Weight Without Stand : 73.5 Kg
Weight With Stand : 73.5 Kg
Product Weight Packaged : 100 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 600 mm X 400 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
2 X AAA Batteries : Yes
Quick Setup Guide : Yes
User Manual : Available Online
Remote Control : Yes
User Manual : Yes
Batteries : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Hisense 100Q7QNZ with:
Compare Hisense 100U7NQTUK with:
Top Differences
  • Display Technology: 4K UHD DLED QLED Mini-LED PRO Vs 4K UHD QLED
  • HDMI Ports: 4 ( HDMI1, 2 X 2.1 ALLM, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR 144 Hz, HDMI4 X 2.1 ALLM, VRR 144 Hz ) Vs 4 ( HDMI2.0 X 1, 2 VRR, ALLM, HDMI2.1 X 4 VRR, ALLM, HDMI2.1 X 3 eARC, VRR, ALLM )