Hisense 100QD6QF
Rs.172,716.04
TCL 98QM6K
Rs.152,876.36
Model No 100QD6QF 98QM6K
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 100 Inch (254 cm) 98 Inch (249 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
HDR 10+ : Yes
Full Array : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4k Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
Motion Rate : 120Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
Ai HDR : Yes
Ai Color : Yes
Ai Scene : Yes
Ai Clarity : Yes
Ai Motion : Yes
Ai Contrast : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Energy-Efficient : Yes
Enhanced QLED : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
New Filmmaker Mode : Yes
Nano Crystal Technology : Yes
Colorful Quantum Crystal : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
5X Contrast Enhancement : Yes
Zero-Delay Transient Response : Yes
Color Optimization Technology : Yes
93% DCI-P3 Ultra-High Color Gamut : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Brightness : High HDR Brightness
Panel Type : High Contrast HVA Panel
Description : Quantum Premium Performance TV
Dimming Zones : Up To LD500 Precise Dimming Series
Picture Engine : AIPQ PRO Processor With Deep Learning AI
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.1 Surround Sound Channel
Audio Output ( RMS ) : 40 W ( 2 X 10 W + 20 W )
Dolby Atmos : Yes
DTS Virtual:X : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital +
Speaker System : ONKYO 2.1 Speaker System
Audio Passthrough : DoDolby Atmos, Dolby Digital +, Dolby Digital, PCM
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
RCA Composite Video Input : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
RF Antenna : ATSC
HDMI eARC : HDMI 1
Digital Audio Output : Optical
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi 5 ( 802.11ac )
Smart TV Features
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Airplay 2 : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
Design : FullView 360 Metal Bezel-Less & Ultra Slim Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Control Buttons : One Button
Signal Format Compatibility : ATSC, NTSC, Clear QAM
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
General Details
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 450 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Weight Without Stand : 54.52 Kg
Weight With Stand : 57.01 Kg
Shipping Weight : 74.97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 581 kWh/Y
Weight Without Stand : 52.29 Kg
Weight With Stand : 53.30 Kg
Package Weight : 85.18 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm