VU 43VIBE24
Rs.27,990.00
Model No 40A5Q 43VIBE24
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 40 Inch (102 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 1920 x 1080 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : OPUS, WAV, AAC, MP3, FLAC, WMA, MPEG
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, TS, FLV, WMV, MOV, MPEG, WEBM, AVC, HEVC
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, PCM, AC3
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG, GIF, PNG, JPEG
Video
Backlight : FHD QLED
HDR : Yes
HDR10 : Yes
Depth Enhancer : Yes
Digital 3D Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Image Noise Reduction : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Contrast : 5000:1
Panel Response Time : 9.5 ms
Input Delay In Game Mode : ≤ 14 ms
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dynamic Contrast : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Color : 10-Bit
Brightness : 400 Nits
Panel Type : IPS Panel
Contrast Ratio : ‎1000000:1
Picture Engine : AI Picture Engine
Picture Mode : Standard, Dynamic, Cinema, Eco, Gentle, Vivid, Cricket, Game, Personal
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 8 W
EzPlay : Yes
Custom Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos
Audio Output ( RMS ) : 88 W
Dolby Audio : Yes
Sound Only Mode : Yes
Sound Night Mode : Yes
External Speaker Connection : TV, eARC, SPDIF, Bluetooth
Audio Enhancement Type : Pure Sound & Surround Sound
Speaker Type : Integrated Voice Clarity Soundbar
Audio Mode : Standard, Cinema, Music, News, Personal
Connectivity Options
HDMI ( 1.4 ) : 2
USB ( 2.0 ) : 1
RF Tuner : 2
Ethernet / LAN : 1
S/PDIF Outputs : 1
Headphone Jacks : 1
Audio Inputs (L / R ) : 1
Composite Inputs ( AV ) : 1
Standard Interface ( CI+ ) : V2.0
Wi-Fi Technology : 802.11bgn/2.4G
HDMI 2.1 : 3
USB 2.0 : 2
CEC : Yes
DLNA : Yes
AV Input : Yes
Bluetooth : Yes
HDMI eARC : Yes
Earphone Jack : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Built-In Chromecast : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
HDMI Type : 4K@60Hz With HDCP 2.2
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : Yes, 2.4 GHz / 5.0 GHz, a/ b/ g/ n/ ac
Smart TV Features
Operating System : VIDAA Smart OS
Netflix : Yes
Amazon : Yes
YouTube : Yes
Share To TV : Yes
Share Screen : Yes
AirPlay 2 Support : Yes
Sharing Content : DMP, DMR
Operating System : Google TV
CPU : Quad Core
GPU : G31 MP3
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Play Store : Yes
AI Picture Booster : Yes
Remote Control : Vu ActiVoice Control
Cast Support : Android, Windows, Macbook
Voice Search : Google Assistance Voice Search
Preloaded Apps N : Netflix, Prime Video, YouTube etc
Hot Keys On Remote : Picture & Sound mode, Netflix, Prime Video, YouTube
Other Features
Design : Slim Design
Color : Black
Child Lock : Yes
Digital & Analog Tuner : DVB-T2, T, C, S2, S
Time Shift : Model Dependent
PVR Function : Model Dependent
Media Player : Audio, Picture, Video
Design : 3 -Side Bezel Less Design
Front Bezel : Black
Bezel Colour : Black
Stand : Black
Parental Control : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
DMP File Allocation Table : FAT, FAT32
Warranty : 1 Year Warranty
Digital Media Player Content : Yes ( Music, Video, Photos )
General Details
Power Supply : AC 100 V-240V 50/60Hz
Power Consumption : 74 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Energy Efficiency Class SDR : F
Energy Efficiency Class HDR : G
Product Weight Without Stand : 5.5 Kg
Product Weight With Stand : 5.5 Kg
Product Weight Packaged : 7.9 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 200 mm
Power Supply [ Voltage / Freq. ] : 100 V ~ 240 V AC 50 / 60Hz
Power Consumption : 120 W