Sony KDL-43W800C
Rs.59,999.00
Model No 43E7QTUK KDL-43W800C
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 800 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178° (Right to Left), 178° (Up to Down)
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : OPUS, WAV, AAC, MP3, FLAC, WMA, MPEG
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HGL : Yes
HDR : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Eye Care Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
4K HDR Immersive : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Panel Response Time : 8 ms
Contrast Ratio : 4000:1
Colour : Billion+ Shades Of Vivid Colour
Tuner : DVB-T/T2
Video Processing : X-Reality PRO
Backlight Module : Edge LED
Dimming Type : Frame Dimming
Live Colour™ : Yes
Advanced Contrast Enhancer (ACE) : Yes
24P True Cinema™ : Yes
CineMotion/Film Mode/Cinema Drive : Yes
3D : Yes
Colour System : PAL, SECAM, NTSC 3.58, NTSC 4.43
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 7
EzPlay : Yes
TV Mode : Yes
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos, DTS Virtual X Decoding
Speaker Type : Bass Reflex
Sound Mode : Standard, Cinema, Live Football, Music
Auto Surround : Yes
S-Master : S-Master Digital Amplifier
S-Force : S-Force Front Surround
Dolby® : Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Stereo System : NICAM/A2
Audio power output : 10W+10W
Speaker Configuration : 2ch, Full Range(30x80mm)x2
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3 ( HDMI1,2 X 2.1 ALLM, VRR 60HZ, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR 60Hz )
USB ( 2.0 ) : 2
Light Sensor : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
Number Of RF Tuners : 2 Yes
Number Of Audio ( L / R ) Inputs : 1 Yes
Digital Audio Interface Outputs ( S/PDIF ) : 1 Yes
Bluetooth : Yes
Common Interface ( CI+ ) : V2.0
Wi-Fi : IEEE 802.11 a / b / g / n / ac-2.4G, 5G
USB : 2 (Side)
HDMI™ Connections : 4 (Side)
HDCP : HDCP1.4
Bluetooth : HID/ HOGP/ 3DSP/ SPP
Analog Audio Input(s) for HDMI : 1 (Rear)
Ethernet Connection : 1 (Rear)
Composite Video Input(s) : 2 (1Bottom Analog Conversion/1Rear Hybrid w/Component)
Component Video (Y/Pb/Pr) Input(s) : 1 (Bottom/Hybrid)
RF Connection Input(s) : 1 (Bottom)
Analog Audio Input(s) : 2 (1Bottom Analog Conversion/1Rear)
Digital Audio Output(s) : 1 (Rear)
Audio Out : 1 (Side/Hybrid w/HP and Subwoofer Out)
Headphone Out : 1 (Side/Hybrid w/Audio Out and Subwoofer Out)
MHL Version : Ver2
Smart TV Features
Operating System : VIDAA SMART
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Apple TV+ : Yes
App Store : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
YouTube Kids : Yes
Screen Sharing : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Google Cast : Yes
Voice Function : Yes(Optional Remote or Mobile App)
Application Store : Yes (Google Play Store)
Serial AbTak : Yes
Notify BRAVIA : Yes
Opera System : Yes
BRAVIA Sync (including HDMI CEC) : Yes
Scene Select : Auto/ Auto 24P/ Off
One-Flick Entertainment* : Yes
Social Viewing : Yes(Twitter)
Photo Sharing Plus : Yes
LIVE Football Mode : Yes
One-Touch Connect : Yes
Screen Mirroring : Yes
Search : Yes (Android basic function)
TV Sideview : Yes
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Colour Of Appliance : Black
Stand Colour : Black
AI Light Sensor : Yes
Parental Control : Yes
Media Player : Audio, Picture, Video
PVR Function : Depends On Location
Time Shift : Depends On Location
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
Parental Control : Yes
Clock : Yes
Sleep Timer : Yes
On/Off Timer : Yes
Teletext : Yes
PAP (Picture And Picture) : Yes
PIP (Picture In Picture) : Yes
Dynamic Backlight Control : Yes
Backlight Off Mode : Yes
Light Sensor : Yes
Power Saving Modes : Yes
OS : Android L
Memory : 16GB
General Details
Power Supply : AC 100 V~240 V 50 /60Hz
Power Consumption In Working Mode Max : 100 W
On Mode Power Demand In High Dynamic Range ( HDR ) : 81 W
On Mode Power Demand For Standard Dynamic Range ( SDR ) : 48 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Energy Efficiency Class HDR : G
Energy Efficiency Class SDR : E
Weight Without Stand : 6.9 Kg
Weight With Stand : 6.9 Kg
Product Weight Packaged : 10 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 300 mm
Power Requirements : DC 19.5V