Kodak 65MX1212
Rs.43,999.00
Model No 65U75H 65MX1212
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO, Webp,HEIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1/2, AAC, AC3, Eac3
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF
Video
Backlight : 4K UHD ULED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision : Yes
4K upscaling : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR 10+ Adaptive : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Quantum Dot Wide Color Gamut : Yes
Motion Rate : 480
Response Time : 6.5 ms
Peak Brightness : 1000 Nits
Backlight Type Source : Full Array LED
Local Dimming : 90 Dimming Zones
Color Depth : 1.07G / ( 8bit + FRC )
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
Eyecare : Yes
Dolby Vision : Yes
Precise Dimming : Yes
Colors : 1.1Billion Colors
Brightness : 550 Nits Brightness
Picture Engine : Powered By RealTek
Audio
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Atmos : Yes
IMAX Enhanced : Yes
Audio Output Power ( RMS ) : 70 W
Number Of Speakers : 4
Speaker Type : Box speaker
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 X 2.1 ) : 4 ( 2 X Up To 4K@120Hz, 2 X Up To 4K@60Hz )
USB ( 3.0 X 2.0 ) : 2 ( 3.0 X 1, 2.0 X 1 )
RF Antenna : Yes
Chromecast : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI eARC & CEC : Yes
Earphone / Audio Output : 1 Yes
Digital Audio Output Optical : 1 Yes
RCA Composite Video Input : 1 Yes 3.5mm With Adapter
L / R Audio Input For Composite : 1 Yes 3.5mm With Adapter
Wi-Fi Built In : 802.11 ac Dual Band ( 2.4 / 5 GHz )
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2 Rear
Built-In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Web Browser : Yes
Works With Alexa : Yes
Google Play Store : Yes
Voice Command Alexa : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 32 GB
CPU : MT9062
Netflix : Yes
Youtube : Yes
JioHotstar : Yes
Prime Video : Yes
Google Assistant : Yes
Compatible Devices : Android, iPhone
Supported Applications : Prime Video, Netflix, JioHotstar, YouTube
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black
Stand Material : Metal
Sleep Timer : Yes
Remote Finder : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
Game Mode Pro : Yes
FreeSync Premium : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Room Audio Correction : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Warranty : 3 Years
Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes ( 48-120Hz )
On-screen Display : English, French, Spanish
Design : Bezel Less Design
Stand Type : Tabletop
Color : Black With Alloy Stand
Warranty : 1 Year Warranty on Product
General Details
Power Supply : AC 120V / 220V, 50 / 60Hz
Power Consumption : 300 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Weight Without The Stand : 19.50 Kg
Weight With The Stand : 20.00 Kg
Shipping Weight : 29.71 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 300 mm X 200 mm
Power Supply : AC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Energy Rating : 5 Star
Standby Power Consumption : 0.5 W