Hisense 100QD7QF
Rs.190,107.08
Model No 98QD5N 100QD7QF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : WMA, FLAC, MP3, WAV
Supported Video Formats : AVI, MP4, MKV, TS, FLV, WMV, MOV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD DLED QLED
HLG : Yes
HDR : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
4K Upscaling : Yes
Dolby Vision™ : Yes
4K AI Upscaler : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Colour Technology : Yes
Motion Rate : 480Hz
Static Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 400 Typ
Backlight : 4K UHD Mini LED QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Color : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Motion Rate : 480Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Audio
Sound Output ( RMS ) : 2 X 15 W + 20 W
Multi-Channel Audio : 2.1 Channel
Audio Technologies : Dolby Atmos
Speakers Type : Embedded Down
Audio Output Power ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.1 Surround Sound Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 4 VRR, ALLM )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB3.0 X 1, USB2.0 X 1 )
HDMI CEC : Yes
RF Antenna : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
RCA Composite Video Input : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
HDMI ARC : HDMI1
Digital Audio Output : Optical
Wi-Fi Built In : 802.11 a/b/g/n/ac Dual band(2.4/5 GHz)
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
Digital Audio Output : Optical
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI eARC : eARC HDMI 3
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC
Smart TV Features
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Prime Video : Yes
Google Assistant : Yes
Google Play Store : Yes
Built-In Web Browser : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Far Field Mic, Hands Free : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Works With Apple HomeKit : Yes
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Color : Black
Sleep Timer : Yes
Parental Control : Yes
Closed Captioning : Yes
Total HDR Solution : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Warranty : One Year
Menu Languages : English, French, Spanish, German, Chinese
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply : AC 100-240V,50/60Hz
Power Consumption : 450 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Product Weight Without Stand : 48.5 Kg
Product Weight With Stand : 50.5 Kg
Product Weight Packaged : 69.5 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 450 W
Weight Without Stand : 54.52 Kg
Weight With Stand : 57.01 Kg
Shipping Weight : 74.97 Kg