Kodak 40QSE5009
Rs.17,999.00
Thomson 43TH0099
Rs.17,999.00
Model No 40QSE5009 43TH0099
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 40 Inch (102 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 1920 x 1080 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 100 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, GIF
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, M4A, WMA
Supported Video Formats : AVI, MPG, DAT, VOB, DIV, MOV, MKV, RM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF
Video
Backlight : FHD QLED
Dynamic Crystal Color : Yes
Color 100% Color Volume : Yes
Response Time : 10ms
Contrast Ratio : 5000:1
LED Arrangement : Direct LED
Brightness : 400 Nits Brightness
Picture Engine : Powered By @mlogic
Backlight : DLED
Brightness : 450 Nits
Contrast Ratio : 300000:1 ( Dynamic )
Video Decoder : MPEG1/2/4 REAL H.264
Response Time : 6.5 ms
Analog TV Reception : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Digital Noise Filter : Yes
Panel Type : IPS
Built-in Digital Media : Yes
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 36 W
Number Of Speakers : 2
Speaker Type : Bottom Firing
Sound Technology : Surround Sound
Other Audio Features : Sound Output Device ( TV Speaker, ARC, S/PDIF )
Speaker Audio Output ( RMS ) : 40 W
Speaker Output ( RMS ) : 20 W
Sub-woofer Output ( RMS ) : 20 W
Speaker System : 2.0 Channel
Auto Volume Leveller : Yes
Dolby Digital Decoder : Yes
Surround Sound : Yes
Equalizer : Yes
Speaker Type : Bottom Firing
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 2 Rear
USB ( 2.0 ) : 2
Miracast : Yes
Bluetooth 5 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Built-in Wi-Fi : 2.4 GHz
HDMI : 3 Side
USB : 2 Side
Ethernet : Yes
Internet Access : Yes
Headphone Out : Yes
Bluetooth : 4.2
Built In Wi-Fi : Yes
Wi-Fi Type : 2.4 GHz
PC Audio In : Yes
Audio Out : Yes
Digital Audio Output : Yes
RF Connectivity Input : Yes
RF Connectivity Output : Yes
Other Connectivity Features : Browser HTML5 Support, HDMI-MHL, HDMI-ARC, HDMI Support HDMI-CEC
Smart TV Features
Operating System : Linux
RAM : 512 MB
ROM : 4 GB
CPU : A35*4
GPU : Mali-G31
Zee5 : Yes
Youtube : Yes
JioHotstar : Yes
Prime Video : Yes
Amazon Prime : Yes
Google Assistant : Yes
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, PC
Supported Apps : Prime Video, YouTube, JioHotstar, Zee5
Other Internet Features : Miracast, LIVE TV Channels, 20+ Content Partners
Other Apps Supported : JioHotstar, Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Zee7
Operating System : Official Andriod
CPU / Processor : ARM Cortex CA53, 64 bit
Graphic Processor / GPU : Multi Core Mali-T720MP2
RAM : 1 GB
Storage : 8 GB
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Hotstar : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported Mobile Operating System : Android
Operating System Present : Yes
Screen Mirroring : Yes
App Store Type : TV Application Store
Content Providers : Hotstar, YouTube, Netflix, Facebook
Other Features
Design : Bezel Less Design
Edition : Yes
Color : Black
Tuner Type : ATSC
Signal Format : Analog
Stand Type : Tabletop
System Languages : English, Hindi
Warranty : 1 Year Warranty On Product & 6 Months On Accessories
Internet Access : Yes
Clock : Yes
Auto Power Off : Yes
Sleep Timer : Yes
On/Off Timer : Yes
RF Capable : Yes
IR Capable : Yes
General Details
Power Supply : AC 100 – 240 V, 50/60 Hz
Energy Rating : 5 Star
Standby Power Consumption : 0.5 W
Weight Without Stand : 5.20 Kg
Weight With Stand : 6.6 Kg
Power Requirement : AC 90 - 240 V, 50 / 60 Hz
Power Consumption : 100 W
Power Consumption (Standby) : 0.3 W
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
User Manual : Yes
2 AAA Batteries : Yes
Remote : Yes
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Wall Mount : Yes
Compare Kodak 40QSE5009 with:
Compare Thomson 43TH0099 with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Thomson 43TH0099 and Kodak 40QSE5009 differ in resolution (4K 3840 x 2160 vs 1920 x 1080), which can affect overall clarity and sharpness of the display. Thomson 43TH0099 and Kodak 40QSE5009 are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Thomson 43TH0099 features a 43 Inch (109.22 cm) screen while Kodak 40QSE5009 comes with 40 Inch (102 cm), which can make a noticeable difference depending on your room size and viewing distance. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Thomson 43TH0099 and Kodak 40QSE5009 offer different motion rates (100 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience.
Top Differences
  • Screen Size: 43 Inch (109.22 cm) Vs 40 Inch (102 cm)
  • Resolution: 4K 3840 x 2160 Vs 1920 x 1080
  • Refresh Rate: 100 Hz Vs 60 Hz