Philips MMS2200B/73
Rs.8,990.00
Brand
Krisons
Philips
Model No
Star 100W
MMS2200B/73
Wired / Wireless
Bluetooth Speaker Specification
Driver Type
Dynamic
Dynamic
Driver Diameter
NA
241.3 mm
Impedance
NA
10 ohm
Sensitivity
Frequency Response
302Hz - 435KHz
87.5 To 108 MHz
Maximum Power Input
DC 5 V 2A
230VAC, 50Hz
Maximum Power Output
100 W ( RMS )
100 W ( RMS )
Speaker Surround Sound Channel Configuration 2.1
Signal to Noise Ratio
80dB
>50 dB
Wireless Technology
Bluetooth
Wired
Bluetooth Version
5.3
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
AAC, SBC
Battery Type
Lithium-Ion Batteries
Bluetooth Range
20 Meters
Battery Life
6 Hours
Charging Time
3 Hours
Noise Cancelling
Active
Aux Connectivity
Yes
Yes
Weight
3 Kg
6.11 Kg
Dimensions
Speaker : 230 mm X 220 mm X 210 mm
221 mm X 332 mm X 594 mm
Available Colors
Black
Black
Accessories
Krisons Star 100W Bluetooth Speaker
1N Wireless Mic
1N User Manual
1N Warranty Card
1N Remote Control
1N USB Type-C Charging Cable
Philips MMS2220B/73
User Manual
Warranty Card
Remote Control With QWERTY
2 RCA To Stereo-1 No. Cable
Other Features
FM tuner for radio enjoyment.
Works with any Bluetooth-enabled device.
Designed for style - looks as good as it sounds.
USB and SD card slots for photos and music playback.
Subwoofer for deep bass plus satellites for clear highs.
Compare Krisons Star 100W with:
Compare Philips MMS2200B/73 with:
Modern connectivity options make these systems flexible for different setups and devices. Audio enhancements and surround technologies improve clarity and spatial sound performance. These speakers are ideal for creating a home theatre-like environment with immersive sound output. Differences in power output, channel configuration, and audio technologies can impact overall sound performance. Philips MMS2200B/73 and Krisons Star 100W are powerful home theatre speaker systems designed to deliver immersive surround sound with modern audio technologies.
Top Differences
  • Frequency Response: 87.5 To 108 MHz vs 302Hz - 435KHz