Samsung UA43CUE60AKLXL
Rs.30,990.00
Model No 43UA7350PSB UA43CUE60AKLXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
BackLight : 4K UHD Direct LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Auto Calibration : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
Upscaling : 4K Super Upscaling
Picture Processor : α7 AI Processor 4K Gen8
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Yes
Film Mode : Yes
Picture Quality : Yes
One Billion Color : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Color : Pur Color
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Brightness / Color Detection : Brigtness Detection
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
Sound Mode Share : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α7 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Multiroom Link : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Adaptive Sound : Yes
Buds Auto Switch : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Dual Audio Support ( Bluetooth ) : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.1 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
HDMI : 3
USB 2.0 : 1
Bluetooth 5.2 : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : WebOS 25 Smart TV
Voice ID : Yes
AI Chatbot : Yes
Home Hub : Yes
Google Cast : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Home, Hub : Yes
Works With Apple Home : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Airplay : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control : Built-In
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Operating System : Tizen™ Smart TV
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
App Casting : Yes
Media Home : Yes
SmartThings : Yes
Mobile Camera Support : Yes
Video Communication : Google Meet
Universal Guide : Yes ( IN Only )
TV Plus : Yes ( India Only )
Works With AI Speaker : Alexa ( IN Only ), Google Assistant ( IN Only )
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV Sound To Mobile, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Analog TV Reception : Yes
Digital TV Reception : DVB-T2/T ( Terrestrial ), DVB-C ( Cable )
Design : Slim Look Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
HGiG : Yes
Analog Tuner : Yes
Triple Protection : Yes
Analog Clean View : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Country of Origin : India
Digital Broadcasting : DVB-T2
Accessibility - Learn TV Remote / Learn Menu Screen : UK English
Accessibillity - Voice Guide : UK English , Hindi
Tune Station : Yes ( India, Bangladesh, Bhutan, Srilanka, Nepal )
General Details
Power Supply : AC 100~240V 50-60Hz
Power Consumption : 105 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 6.1 Kg
TV Weight With Stand : 6.2 Kg
Packaging Weight : 8.2 Kg
VESA Mounting : 200 mm X 300 mm
Power Requirements : AC 220-240 V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 120 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 7.7 Kg
Weight With Stand : 7.9 Kg
Weight Of Package Carton : 11.4 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Magic Remote MR25
Power Cable : Yes ( Attached )
Remote Control : TM2240A
Batteries : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Webcam Support : Yes
Vesa Wall Mount Support : Yes
Compare LG 43UA7350PSB with:
Compare Samsung UA43CUE60AKLXL with:
Samsung UA43CUE60AKLXL and LG 43UA7350PSB offer different motion rates (50 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. If you're comparing Samsung UA43CUE60AKLXL and LG 43UA7350PSB, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience.
Top Differences
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 60 Hz