LG 65NANO85A6A
Rs.87,200.00
Oppo SmartTVS165
Rs.87,800.00
Model No 65NANO85A6A SmartTVS165
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, PCM, AC3, AAC
Supported Video Formats : MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.263, H.264, H.265, AVS, MVC, VP8
Supported Picture Formats : JPG
Video
Backlight : 4K UHD DIRECT NANO LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Auto Calibration : Yes
Filmmaker Mode™ : Yes
AI Brightness Control : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
Wide Color Gamut : Nano Color
AI Upscaling : 4K Super Upscaling
Picture Processor : α7 AI Processor 4K Gen8
Backlight : QLED
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
Brightness : 1500 Nits
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Atmos : Yes
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α7 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Speaker Output Power ( RMS) : 85 W
Number of Speakers : 18
Dolby Atmos : Yes
Surround Sound : Yes
Sound Technology : Dynaudio
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna / Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.1 : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
HDMI : 3
USB : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Wi-Fi Supported : Yes
Ethernet ( RJ45 ) : Yes
NFC Support : Yes
Digital Audio Output : Yes
Wi-Fi Type : 6 ( 802.11ax )
Wi-Fi Bands Supported : 2.4GHz,5GHz
Smart TV Features
Operating System : WebOS 25 Smart TV
Voice ID : Yes
AI Chatbot : Yes
Home Hub : Yes
Google Cast : Yes
LG Channels : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Home, Hub : Yes
Works With Apple Home : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Airplay : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control Built-In : Yes
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Operating System : Android Based
CPU : MediaTek MT9950
GPU : Mali-G52 MC2
Number Of Cores : Quad-Core
RAM : 8.5 GB
ROM : 128 GB
Clock Speed : 1.8 GHz
Screen Mirroring : Yes
Operating System Present : ColorOS TV
Other Features
Design : Ultra BIG Super Sale Sreen Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Analog TV Reception : Yes
Country of Origin : India
Digital TV Reception : DVB-T2/T ( Terrestrial ), DVB-C ( Cable ), DVB-S2/S ( Satellite )
Smart Remote : Yes
General Details
Power Supply : AC 100~240V 50-60Hz
Power Consumption : 205 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
Energy Star Rating : 2
Weight Without Stand : 21.5 Kg
Weight With Stand : 21.7 Kg
Packaging Weight : 27.7 Kg
VESA Mounting : 300 mm X 300 mm
Power Requirement : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 400 W
Set Weight Without Stand : 26.6 Kg
Set Weight With Stand : 29.8 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : Magic Remote Control MR25
Power Cable : Yes ( Detachable )
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
Compare LG 65NANO85A6A with:
Compare Oppo SmartTVS165 with:
Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. If you're comparing Oppo SmartTVS165 and LG 65NANO85A6A, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Oppo SmartTVS165 and LG 65NANO85A6A offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz