Samsung QA65Q60DAULXL
Rs.117,990.00
Model No 65QNED85TUA QA65Q60DAULXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD Edge QNED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
AI Brightness Control : Yes
Display Type : 4K QNED
Motion : Motion Pro
Wide Color Gamut : QNED Color
Dimming Technology : Local Dimming
AI Genre Selection : Yes ( SDR / HDR )
Picture Processor : α8 AI Processor 4K
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 120 Fps ( HDMI )
AI Upscaling : α8 AI Super Upscaling 4K
Dynamic Tone Mapping : Dynamic Tone Mapping Pro
Backlight : 4K UHD QLED
Filmmaker Mode : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
AI Upscale : 4K Upscaling
HDR : Quantum HDR
HDR 10+ : Yes ( Adaptive )
Motion Technology : Motion Xcelerator
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker System : 2.0 Channel
Speaker Direction : Down Firing
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
WiSA Ready : Yes ( Up To 2.1 Channel )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α8 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 4ea ( Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS ( 4 Port ))
USB 2.0 : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna / Cable ) : 1ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.1 : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 3 )
HDMI 2.1 : 3
USB-A 2.0 : 2
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
Multi View : Yes
Always Ready : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control : Built-In
Room To Room Share : Yes ( Receiver )
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Ambient : Yes
Apple AirPlay : Yes
Smart Things : Yes
Web Browser : Yes
Multi-View : Up To 2 Videos
Built-In Voice Assistant : Alexa ( IN Only )
S-Share : Yes ( India Only )
Samsung TV Plus : Yes ( India Only )
Works With AI Speaker : Alexa ( IN Only ), Google Assistant ( IN Only )
Other Features
Design : Super Slim Design
Gray Scale : Yes
HGiG Mode : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
FreeSync Compatible ( AMD ) : Yes
Variable Refresh Rate ( VRR ) : Yes
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes
Game Optimizer : Yes ( Game Dashboard )
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Slim Type : Slim Look
Front Color : Black
Stand Colour : Black
EPG : Yes
HGiG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Extended PVR : Yes
Embeded POP : Yes
Mini Map Zoom : Yes
Game Motion Plus : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Country of Origin : India
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
OSD Language : Local Languages
Accessibillity - Voice Guide : UK English, Hindi
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
General Details
Power Supply : AC 100 ~240 V 50-60 Hz
Standby Power Consumption : Under 0.5 W
Weight Without Stand : 22.5 Kg
Weight With Stand : 22.9 Kg
Packaging Weight : 29.8 Kg
VESA Mounting : 300 mm X 300 mm
Power Requirements : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 170 W
Power Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 186.15 kWh
Energy Efficiency Class : 4
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 20.9 Kg
Weight With Stand : 21.3 Kg
Weight Of Package Carton : 28.3 Kg
VESA Spec : 400 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Magic Remote Control MR24
Batteries : AA X 2EA
Power Cable : Yes ( Detachable )
Solar Cell Remote Control : TM2360E
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
Compare LG 65QNED85TUA with:
Compare Samsung QA65Q60DAULXL with:
Samsung QA65Q60DAULXL and LG 65QNED85TUA offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. If you're comparing Samsung QA65Q60DAULXL and LG 65QNED85TUA, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz