LG 98UT91006LA
Rs.162,255.72
TCL 98QM7K
Rs.179,223.90
Model No 98UT91006LA 98QM7K
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 98 Inch (249 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : AAC, MP3, WMA, WAV ( PCM ), AIFF, FLAC, AC3
Supported Video Formats : MKV ( H.264 ), MP4, MOV ( H.264 ), TS ( H.264 )
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, GIF
Video
BackLight : 4K UHD DIRECT LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
AI Picture Pro : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
Dynamic Tone Mapping Pro : Yes
AI Genre Selection : Yes ( SDR, HDR )
Picture Processor : α8 AI Processor 4K
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 120 Fps ( HDMI )
AI Upscaling : α8 AI Super Upscaling 4K
Auto Calibration : Yes ( Except For Central Europe )
Backlight : 4K UHD QD-Mini LED QLED
HLG : Yes
HDR 10 : Yes
Dolby Vison : Yes
Dolby Vison IQ : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Display Colors : 1.07 Billion Colors
Local Dimming : Precise Dimming L2
Brightness : Up To HDR 3000 Nits
Panel Type : CrystGlow WHVA Panel
Picture Engine : TCL AIPQ PRO Processor
Dimming Zones : Up To LD2500 Precise Dimming
Motion Enhancement Technology : Motion Rate 480 With MEMC Frame Insertion
Description : Next Gen Technology That Is Clearly A Step Above
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
WiSA Ready : Yes ( Up To 2.1 Channel )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α8 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Audio Output ( RMS ) : 40 W
Dolby Atmos Audio : Yes
Bluetooth Personal Audio : Yes
IMAX Enhanced Certification : Yes
Speaker System : Audio by Bang & Olufsen
Dolby Processing : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital
Audio Passthrough : Dolby Atmos, Dolby Digital+, Dolby Digital, PCM
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 4ea ( Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS ( 4 Port ))
USB ( 2.0 ) : 2ea
CI Slot : 1ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.1 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 3 )
HDMI ( 2.1 ) : 4 ( 1 eARC )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Bluetooth 5.4 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Chromecast Built-In : Yes
RF Input ( NTSC, ATSC ) : Yes
SPDIF Digital Audio Optical : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi 5 ( 802.11ac )
Smart TV Features
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
Multi View : Yes
LG Channels : Yes
Always Ready : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple Airplay2 : Yes
Amazon Alexa : Built-In
Magic Remote Control : Built-In
The Security Update Is Supported Until : 31/12/2028
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Operating System : Google TV
Netflix : Yes
YouTube : Yes
YouTube TV : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Google Chromecast Built-In : Yes
Screen Mirroring : Apple AirPlay 2
Works With : Amazon Alexa, Google Assistant, Apple HomeKit
Other Features
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Design : Ultra Slim Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
JPEG / MP3 For USB : Yes
TCL Halo Control System : Yes
Accessible Menu System ( CVAA ) : Yes
Parental Control ( V -Chip ) : USA
Control Buttons : One Button
Multilingual On-Screen-Display : English, Spanish, French
Warranty : 1 Year Limited Warranty
General Details
Power Supply : AC 110~240V 50-60Hz
Power Consumption : 442
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 61.2 Kg
TV Weight With Stand : 65.1 Kg
Packaging Weight : 103.0 Kg
VESA Mounting : 800 mm X 400 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100V-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 581 kWh/Y
Power Consumption Standby : < 0.5 W
Weight Without Stand : 54.29 Kg
Weight With Stand : 55.29 Kg
Package Weight : 87.18 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 600 mm X 500 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Magic Remote MR24
Power Cable : Yes ( Detachable )
Remote Control : Backlit Voice Remote Control
2 X AAA Batteries : Yes
Warranty Info English : Yes
Quick Start Guide English : Yes
Compare LG 98UT91006LA with:
Compare TCL 98QM7K with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. LG 98UT91006LA and TCL 98QM7K offer different motion rates (120 Hz vs 144 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. LG 98UT91006LA and TCL 98QM7K are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 144 Hz