Samsung QE50LS03FAUXXN
Rs.133,951.45
Model No OLED48C56LA QE50LS03FAUXXN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 48 Inch (121.92 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 100 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD OLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
AI Picture Pro : Yes
Auto Calibration : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
AI Brightness Control : Yes
Quick Media Switching ( QMS ) : Yes
OLED Dynamic Tone Mapping Pro : Yes
Wide Color Gamut : OLED Color
Motion : OLED Motion
Dimming Technology : Pixel Dimming
AI Genre Selection : Yes ( SDR, HDR )
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 120 Fps ( HDMI, USB )
Picture Processor : α9 AI Processor 4K Gen8
AI Upscaling : α9 AI Super Upscaling 4K
Backlight : 4K UHD QLED
Filmmaker Mode : Yes
EyeComfort Mode : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
Anti Reflection : Matte Display
HDR : Quantum HDR
HDR 10+ : Yes ( Adaptive )
AI Upscale : 4K AI Upscaling
Color Booster : Color Booster Pro
Viewing Angle : Wide Viewing Angle
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
Refresh Rate : 100Hz ( Up To 144Hz )
AI HDR Remastering : Auto HDR Remastering
Picture Engine : NQ4 AI Gen2 Processor
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Motion Technology : Motion Xcelerator 144Hz
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W
Dolby Atmos : Yes
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.2 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
WiSA Ready : Yes ( Up To 2.1 Channel )
Clear Voice Pro : Yes ( AI Voice Remastering )
AI Sound : α9 AI Sound Pro ( Virtual 11.1.2 Up-Mix )
Sound Output ( RMS ) : 20 W
360 Audio : Yes
Dolby Atmos : Yes
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound Pro : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 4ea ( Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS ( 4 Port ))
USB 2.0 : 3ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna / Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 6 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
HDMI 2.1 : 4
USB-A : 2 X USB-A, 1 X USB-C
CI Slot : Yes
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digitale Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
One Connect Box : One Connect ( Y24 4K )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : WebOS 25 Smart TV
Voice ID : Yes
Home Hub : Yes
AI Chatbot : Yes
Multi View : Yes
Google Cast : Yes
LG Channels : Yes
Always Ready : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Home, Hub : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Home : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Works With Apple Airplay : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control Built-In : Yes
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Operating System : Tizen™ Smart TV
Daily+ : Yes
Art Store : Yes
Karaoke Mic : Yes
Web Browser : Yes
Storage Share : Yes
Generative Wallpaper : Yes
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT Sensor Functionality / Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Works With AI Speaker : Google Assistant
Ambient Mode : Yes ( In Art Mode )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : Ultra Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Analog TV Reception : Yes
Limited Warranty : 1 Year Parts & Labor
Digital TV Reception : DVB-T2/T ( Terrestrial ), DVB-C ( Cable ), DVB-S2/S ( Satellite )
Design : Frame Design
Foot Type : Simple
Front Color : Black
Stand Colour : Black
Bezel Type : VNB
EPG : Yes
TV Key : Yes
Analog : Yes
IP Control : Yes
Extended PVR : Yes
Embeded POP : Yes
Motion Detection ( Frame ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Data Broadcasting : HbbTV 2.0.4
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / C I+ ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages ​​+ Russian( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply : AC 100~240V 50-60Hz
Standby Power Consumption : Under 0.5 W
Energy Star Rating : 2
Weight Without Stand : 14.9 Kg
Weight With Stand : 16.8 Kg
Packaging Weight : 20.5 Kg
VESA Mounting : 300 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 220 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power Consumption Max : 120 W
Power Consumption ( Typical ) : 69.0 W
Energy Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 96 kWh
Energy Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.8 Kg
Weight With Stand : 12.2 Kg
Weight Of Package Carton : 20.9 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm