Samsung QE50QN90FATXXN
Rs.143,781.08
Model No OLED48C5AUA QE50QN90FATXXN
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 120 Hz
HDR10 : Yes
AI Picture : Yes
Dolby Vision : Yes
Perfect Black : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Upscaling : α9 AI Super Upscaling 4K
Backlight : 4K UHD NEO QLED MINI LED
HDR Brightness Optimizer : Yes
Anti Reflection : Glare Free
Color Booster : Color Booster Pro
AI Upscale : 4K AI Upscaling Pro
Viewing Angle : Wide Viewing Angle
HDR : Neo Quantum HDR
Smart Calibration : Basic / Professional
Refresh Rate : 120Hz ( Up To 165Hz )
Picture Engine : NQ4 AI Gen3 Processor
Micro Dimming : Ultimate UHD Dimming
HDR 10+ : Yes ( Adaptive / Gaming )
AI Motion Enhancer : AI Motion Enhancer Pro
Motion Technology : Motion Xcelerator 165Hz
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer Pro
AI HDR Remastering : Auto HDR Remastering pro
Contrast : Quantum Matrix Technology Plus
Audio
Audio Output ( RMS ) : 40 W
WiSA Ready : Yes
Sound Mode Share : Yes
Bluetooth Surround Ready : Yes
Sound Output ( RMS ) : 40 W
Adaptive Sound Pro : Yes
Active Voice Amplifier Pro : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2.2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 4ea ( Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 Port ))
USB ( 2.0 ) : 3ea
Ethernet / LAN : 1ea
Headphone Output : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 1ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 6E : Yes
Bluetooth® 5.3 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
RS-232C Input ( Min Jack ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
HDMI 2.1 : 4
USB-A : 2
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
High Frame Rate ( HDMI ) : 4K 165Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 / 4 )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 2
Smart TV Features
Operating System : WebOS 25 Smart TV
ROM : 32 GB
Matter : Yes
App Store : Yes
Multi View : Yes
Home Hub : Yes
Sports Alert : Yes
Home Office : Yes
AI Concierge : Yes
LG Channels : Yes
Music Service : Yes
Always Ready : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Cast Built-In : Yes
Amazon Alexa Built-In : Yes
Works With Hey Google : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Home : Yes
Smartphone Remote App : Yes
ThinQ® Smart Technology : Yes
Hands-Free Voice Control : Yes
Works With Apple Airplay2 : Yes
Works With Amazon Alexa : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB,IE Only )
Live Translate : Yes ( DE, GB, FR, ES, IT )
Click to Search : Yes ( DE, GB, FR, ES, IT )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
IP Control : Yes
Country Of Origin : Mexico
Limited Warranty : 1 Year Parts & Labor
TV Tuner : ATSC1.0 ( Terrestrial ), QAM ( Cable )
Design : NeoSlim Design
Foot Type : Sharp Neck Hexagon
Bezel Type : 4 Bezel-Less
Front Color : Titan Black
Stand Colour : Titan Black
Analog : Yes
2 Tuner : Yes
IP Control : Yes
Embeded POP : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2 X 2
OSD Languages : 27 European Languages ​​+ Russian ( Oonly When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply : AC 120V, 50 / 60Hz
Power Consumption : 95 W
Annual Power Consumption : 176 kWh/Y
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 14.87 Kg
TV Weight With Stand : 16.78 Kg
Packaging Weight : 21.00 Kg
VESA Mounting : 300 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 220 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power Consumption Max : 170 W
Power Consumption ( Typical ) : 60.0 W
Energy Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 83 kWh
Energy Class : F
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 13.5 Kg
Weight With Stand : 17.6 Kg
Weight Of Package Carton : 21.5 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm