LG 65UT73006LA
Rs.71,966.52
Model No Xiaomi S Mini LED TV 65 65UT73006LA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : Dolby, DTS, MP3, FLAC, AAC, OGG, ADPCM, OPUS
Supported Video Formats : AV1, H.265, H.264, H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2, MJPEG
Supported Picture Formats : PNG, GIF, JPG, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QD-MINI LED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision : Yes
Eye Care Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Dynamic Backlight : Yes
1.07 Billion Colours : Yes
AI Vivid Color Engine : Yes
AI Local Dimming Engine : Yes
AI Picture Optimization Engine : Yes
QLED Quantum Dot Technology : Yes
Ultra-High Dynamic Contrast Ratio : 1500:1*
Refresh Rate : 60Hz & DLG 120Hz
Picture Engine : Vivid Picture Engine 2
Wde Color Gamut : DCI-P3: 92% ( Min ) | 94% ( Typical )
Dimming Zones : Up To 384 Precision Dimming Zones
Peak Brightness : Min. 510 Nits + Typ. 600 Nits + Peak 1200 Nits
BackLight : 4K UHD DIRECT LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
AI Upscaling : 4K Upscaling
Picture Processor : α5 AI Processor 4K Gen7
Audio
Audio Output ( RMS ) : 34 W
DTS X : Yes
Dolby Audio : Yes
DTS Virtual: X : Yes
Xiaomi Sound : Yes
Speaker Comfigration : 4 Speaker ( 2 Tweeter + 2 Speaker )
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Acoustic Tuning : Ready ( Requires Magic Remote )
AI Sound : AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3 (1 Contains eARC )
USB ( 2.0 ) : 2
AV 1 : Yes
Optical 1 : Yes
Bluetooth : Yes
Antenna 2 : Yes
Earphone 1 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
WiFi : Dual Band Wifi
eARC : Dolby Atmos Passthrough
HDMI ( 2.0 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
Smart TV Features
Operating System : Google TV™
CPU : Quad Core A55
GPU : Mali-G52 2EE MC1
RAM : 2 GB
ROM : 32 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
PatchWall+ : Yes
Prime Video : Yes
YouTube Music : Yes
Latest PatchWall : Yes
SMART Collections : Yes
Free Live TV Channels : Yes
300+ Live TV Channels : Yes
Voice Assistant Built-In : Google Voice Assistant
Casting : Airplay 2, Google Cast & Miracast
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
LG Channels : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Airplay2 : Yes
The Security Update Is Supported Until : 31/12/2028
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Intelligent Voice Recognition : Yes ( With LG ThinQ App. )
Amazon Alexa : Ready ( Requires Magic Remote )
Magic Remote Control : Ready ( Requires Magic Remote )
Other Features
Design : Premium Metal Bezel-Less Design
Color : Black
Kids Mode : Yes
Light Sensor : Yes
Parental Lock : Yes
Universal Search : Yes
Language Universe : Yes
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 100-240V ~ 50/60Hz
Power Consumption : 280 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 16 Kg
Weight With Stand : 16.3 Kg
Weight Including Packing : 22.6 Kg
Relative Humidity : <80%
Energy Rating : 2 Star
Humidity : 20% To 80%
Storage Temperature : -15℃ To 45℃,
Operating Temperature : 0°C To 40°C
Wall Mount : 300 mm X 300 mm
Power Supply : AC 110~240V 50-60Hz
Power Consumption : 145 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 17.1 Kg
TV Weight With Stand : 17.3 Kg
Packaging Weight : 23.3 Kg
VESA Mounting : 400 mm X 300 mm
Supplied Accessories
1N Remote Control : Yes
4 Screws : Yes
2 Stands Unit : Yes
1N Power Card : Yes
1N User Manual : Yes
2 X AAA Batteries : Yes
Remote Control : Standard Remote Control
Power Cable : Yes ( TV Attached )
AAA X 2 Batteries : Yes
Compare Mi Xiaomi S Mini LED TV 65 with:
Compare LG 65UT73006LA with:
From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs provide decent motion handling, making them suitable for everyday viewing including sports and action content. LG 65UT73006LA and Mi Xiaomi S Mini LED TV 65 are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Audio output differs between the two (20 W vs 34 W), which can influence overall sound clarity and loudness. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments.