LG 65UT73006LA
Rs.71,966.52
Model No Xiaomi TV S Mini LED 65 2026 65UT73006LA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : Dolby, DTS, MP3, FLAC, AAC, OGG, ADPCM, OPUS
Supported Video Formats : AV1, H.265, H.264,H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2, MJPEG
Supported Picture Formats : JPG,PNG, GIF, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QD-MINI LED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision® : Yes
Filmmaker Mode : Yes
1.07 Billion Colours : Yes
Image Quality Engine : Yes
Global Dimming Engine : Yes
QLED Quantum Dot Technology : Yes
MEMC : 4K 60Hz
Dynamic Contrast Ratio : 12,000,000:1
Peak Brightness : Up To 1200 Nits
Picture Engine : Vivid Color Engine
Wde Color Gamut : DCI-P3 94% ( Typ. )
Dimming Zones : 384 Zones Advanced Backlight Zoning
BackLight : 4K UHD DIRECT LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
AI Upscaling : 4K Upscaling
Picture Processor : α5 AI Processor 4K Gen7
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 15 W
DTS:X : Yes
Dolby Audio : Yes
Xiaomi Sound : Yes
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Acoustic Tuning : Ready ( Requires Magic Remote )
AI Sound : AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 3 ( HDMI 2.1 X 1, Support CEC ALLM, HDMI 1, 2, 3 Support 4K 60Hz + HDMI 3 Supports eARC )
USB ( 2.0 ) : 1
CI+ Slot : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
AV ( 3 In 1) In X 1 : Yes
Optical Digital Audio Out : Yes
Broadcasting System : DVB-T2+C/DVB-S2
WiFi : Wi-Fi 5, Dual-Band 2.4GHz/5GHz
HDMI ( 2.0 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
Smart TV Features
Operating System : Google TV™
CPU : Quad Cortex A73
GPU : Mali-G52 ( 2EE ) MC1
RAM : 2 GB
ROM : 32 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Xiaomi TV+ : Yes
Prime Video : Yes
Google Cast : Yes
Hey Google : Yes
Apple AirPlay : Yes
Supports Miracast : Yes
Free Live TV Streaming : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
LG Channels : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Airplay2 : Yes
The Security Update Is Supported Until : 31/12/2028
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Intelligent Voice Recognition : Yes ( With LG ThinQ App. )
Amazon Alexa : Ready ( Requires Magic Remote )
Magic Remote Control : Ready ( Requires Magic Remote )
Other Features
Design : Limitless Display With Bezel-Less Design
Color : Dark Gray
Stand : Double
Light Sensor : Yes
Ambient Light Intelligence : Yes
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 200-240V~50/60Hz
Power Consumption : 280 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 16 Kg
Weight With Stand : 16.3 Kg
Weight Including Packing : 22.6 Kg
Relative Humidity : <80%
Humidity : 20% To 80%
Storage Temperature : -15℃ To 45℃,
Operating Temperature : 0°C To 40°C
Wall Mount : 300 mm X 300 mm
Power Supply : AC 110~240V 50-60Hz
Power Consumption : 145 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 17.1 Kg
TV Weight With Stand : 17.3 Kg
Packaging Weight : 23.3 Kg
VESA Mounting : 400 mm X 300 mm
Supplied Accessories
1N Bluetooth Remote Control : Yes
1N Screw Kit : Yes
1N Power Cable : Yes
2N Base Components : Yes
1N User Manual & Warranty Card : Yes
Remote Control : Standard Remote Control
Power Cable : Yes ( TV Attached )
AAA X 2 Batteries : Yes
Compare Mi Xiaomi TV S Mini LED 65 2026 with:
Compare LG 65UT73006LA with:
Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Both TVs provide decent motion handling, making them suitable for everyday viewing including sports and action content. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. If you're comparing LG 65UT73006LA and Mi Xiaomi TV S Mini LED 65 2026, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Audio output differs between the two (20 W vs 2 X 15 W), which can influence overall sound clarity and loudness. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.