Hisense 100QD7QF
Rs.190,107.08
Model No Xiaomi TV S Mini LED 98 2026 100QD7QF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 98 Inch (249 cm) 100 Inch (254 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 144 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0 + 2.0
Supported Audio Formats : Dolby, DTS, MP3, FLAC, AAC, OGG, ADPCM, OPUS
Supported Video Formats : AV1, H.265, H.264,H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2, MJPEG
Supported Picture Formats : JPG,PNG, GIF, BMP
USB Version : 3.0, 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD QD-MINI LED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision® : Yes
Filmmaker Mode : Yes
LED Quantum Dot : Yes
Vivid Color Engine : Yes
1.07 Billion Colours : Yes
Deep Contrast Engine : Yes
Dynamic Clarity Engine : Yes
Global Dimming Engine : Yes
MEMC : 4K 120Hz
Dynamic Contrast Ratio : 12,000,000:1
Peak Brightness : Up To 1200 Nits
Wde Color Gamut : DCI-P3 94% ( Typ. )
Picture Engine : Xiaomi Visual Engine
Dimming Zones : 880 Zones Advanced Backlight Zoning
Backlight : 4K UHD Mini LED QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Color : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Motion Rate : 480Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 15 W
Dolby Atmos® : Yes
Xiaomi Sound : Yes
Audio Output Power ( RMS ) : 50 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.1 Surround Sound Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3 ( Support CEC ALLM VRR, HDMI 1, 2 Support 4K 144Hz + HDMI 2 Supports eARC )
USB ( 2.0 ) : 2 ( USB 2.0 X 1 + USB 3.0 X 1 )
CI+ Slot : Yes
Bluetooth® 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
3.5mm Headphone Jack : Yes
Optical Digital Audio Out : Yes
Broadcasting System : DVB-T2+C/DVB-S2
WiFi : Wi-Fi 6, Dual-Band 2.4GHz/5GHz
HDMI ( 2.1 + 2.0 ) : 4 ( HDMI 2.1 X 2, HDMI 2.0 X 2 )
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2 ( USB 3.0 X 1, USB 2.0 X 1 )
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
Digital Audio Output : Optical
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI eARC : eARC HDMI 3
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC
Smart TV Features
Operating System : Google TV™
CPU : Quad Cortex A73
GPU : Mali-G52 ( 2EE ) MC1
RAM : 3 GB
ROM : 32 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Xiaomi TV+ : Yes
Prime Video : Yes
Google Cast : Yes
Hey Google : Yes
Apple AirPlay : Yes
Supports Miracast : Yes
Free Live TV Streaming : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Other Features
Design : Limitless Display With Bezel-Less Design
Color : Dark Gray
Stand : Double
Light Sensor : Yes
Ambient Light Intelligence : Yes
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 200-240V~50/60Hz
Power Consumption : 500 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 50 Kg
Weight With Stand : 50.8 Kg
Weight Including Packing : 69.5 Kg
Relative Humidity : <80%
Humidity : 20% To 80%
Storage Temperature : -15℃ To 45℃,
Operating Temperature : 0°C To 40°C
Wall Mount : 600 mm X 500 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 450 W
Weight Without Stand : 54.52 Kg
Weight With Stand : 57.01 Kg
Shipping Weight : 74.97 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 800 mm X 400 mm