LG 65UT73006LA
Rs.71,966.52
Model No Xiaomi TV S Pro Mini LED 65 2026 65UT73006LA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 144 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 3.0 + 2.0
Supported Audio Formats : Dolby, DTS, MP3, FLAC, AAC, OGG, ADPCM, OPUS
Supported Video Formats : AV1, H.265, H.264,H.263, VP8/VP9, MPEG 1/2, MJPEG
Supported Picture Formats : JPG,PNG, GIF, BMP
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QD-MINI LED
HLG : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision® : Yes
Filmmaker Mode : Yes
LED Quantum Dot : Yes
Vivid Color Engine : Yes
1.07 Billion Colours : Yes
Deep Contrast Engine : Yes
Dynamic Clarity Engine : Yes
Global Dimming Engine : Yes
MEMC : 4K 120Hz
Peak Brightness : 1700 Nits
Dynamic Contrast Ratio : 17000000:1
Wde Color Gamut : DCI-P3 94% ( Typ. )
Picture Engine : Xiaomi Visual Engine Pro
Dimming Zones : 532 Zones Advanced Backlight Zoning
BackLight : 4K UHD DIRECT LED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
AI Upscaling : 4K Upscaling
Picture Processor : α5 AI Processor 4K Gen7
Audio
Audio Output ( RMS ) : 2 X 15 W
Dolby Atmos® : Yes
Harman Audio EFX Tuning : Yes
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Acoustic Tuning : Ready ( Requires Magic Remote )
AI Sound : AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3 ( Support CEC ALLM VRR, HDMI 1, 2 Support 4K 144Hz + HDMI 2 Supports eARC )
USB ( 2.0 ) : 2 ( USB 2.0 X 1 + USB 3.0 X 1 )
CI+ Slot : Yes
Bluetooth® 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
3.5mm Headphone Jack : Yes
Optical Digital Audio Out : Yes
Broadcasting System : DVB-T2+C/DVB-S2
WiFi : Wi-Fi 6, Dual-Band 2.4GHz/5GHz
HDMI ( 2.0 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
Smart TV Features
Operating System : Google TV™
CPU : Quad Cortex A73
GPU : Mali-G52 ( 2EE ) MC1
RAM : 3 GB
ROM : 32 GB
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Miracast : Yes
Prime Video : Yes
Google Cast : Yes
Apple AirPlay : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
LG Channels : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Airplay2 : Yes
The Security Update Is Supported Until : 31/12/2028
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Intelligent Voice Recognition : Yes ( With LG ThinQ App. )
Amazon Alexa : Ready ( Requires Magic Remote )
Magic Remote Control : Ready ( Requires Magic Remote )
Other Features
Design : Limitless Display With Bezel-Less Design
Color : Dark Gray
Light Sensor : Yes
Stand : Double
Design : Sleek & Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
General Details
Power Supply ( Voltage, Hz ) : AC 200-240V~50/60Hz
Power Consumption : 280 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 18 Kg
Weight With Stand : 18.3 Kg
Weight Including Packing : 23.8 Kg
Relative Humidity : <80%
Humidity : 20% To 80%
Storage Temperature : -15℃ To 45℃,
Operating Temperature : 0°C To 40°C
Wall Mount : 300 mm X 300 mm
Power Supply : AC 110~240V 50-60Hz
Power Consumption : 145 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 17.1 Kg
TV Weight With Stand : 17.3 Kg
Packaging Weight : 23.3 Kg
VESA Mounting : 400 mm X 300 mm
Supplied Accessories
1N Bluetooth Remote Control : Yes
1N Screw Kit : Yes
1N Power Cord : Yes
2N Base Components : Yes
1N Safety & Installation Instructions : Yes
Remote Control : Standard Remote Control
Power Cable : Yes ( TV Attached )
AAA X 2 Batteries : Yes
Compare Mi Xiaomi TV S Pro Mini LED 65 2026 with:
Compare LG 65UT73006LA with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Audio output differs between the two (20 W vs 2 X 15 W), which can influence overall sound clarity and loudness. LG 65UT73006LA and Mi Xiaomi TV S Pro Mini LED 65 2026 are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. LG 65UT73006LA and Mi Xiaomi TV S Pro Mini LED 65 2026 offer different motion rates (60 Hz vs 144 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 144 Hz