VU 43VIBE24
Rs.27,990.00
Model No 43UGID-R 43VIBE24
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MOV, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF,
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, PCM, AC3
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV, DAT, VOB
Supported Picture Formats : JPG, GIF, PNG, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD DLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Filmmaker Mode : Yes
AI Picture Optimisation : Yes
LED Display Type : DLED
Image Contrast Ratio : 1200:1
Brightness : 300 Nits
Picture Processor : Nexg Processor
Picture Mode : 7 Picture Modes
Picture Engine : Pixa Visual Engine
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dynamic Contrast : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Digital Noise Reduction : Yes
Quantum Dot Technology : Yes
Color : 10-Bit
Brightness : 400 Nits
Panel Type : IPS Panel
Contrast Ratio : ‎1000000:1
Picture Engine : AI Picture Engine
Picture Mode : Standard, Dynamic, Cinema, Eco, Gentle, Vivid, Cricket, Game, Personal
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Audio Output Mode : Stereo
Surround Sound Format : Dolby Digital Plus
Speaker Description : Speakers Typically Come Built-in, Which Allows Them To Produce Stereo Sound.
Audio Output ( RMS ) : 88 W
Dolby Audio : Yes
Sound Only Mode : Yes
Sound Night Mode : Yes
External Speaker Connection : TV, eARC, SPDIF, Bluetooth
Audio Enhancement Type : Pure Sound & Surround Sound
Speaker Type : Integrated Voice Clarity Soundbar
Audio Mode : Standard, Cinema, Music, News, Personal
Connectivity Options
HDMI ( 2.1 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Screen Mirroring : Chrome Cast
HDMI 2.1 : 3
USB 2.0 : 2
CEC : Yes
DLNA : Yes
AV Input : Yes
Bluetooth : Yes
HDMI eARC : Yes
Earphone Jack : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Built-In Chromecast : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
HDMI Type : 4K@60Hz With HDCP 2.2
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : Yes, 2.4 GHz / 5.0 GHz, a/ b/ g/ n/ ac
Smart TV Features
Operating System : Google 5.0 TV
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Operating System : Google TV
CPU : Quad Core
GPU : G31 MP3
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Play Store : Yes
AI Picture Booster : Yes
Remote Control : Vu ActiVoice Control
Cast Support : Android, Windows, Macbook
Voice Search : Google Assistance Voice Search
Preloaded Apps N : Netflix, Prime Video, YouTube etc
Hot Keys On Remote : Picture & Sound mode, Netflix, Prime Video, YouTube
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black, Grey
Wall Mount Included : Yes
Warranty Type : Onsite Warranty On Product And No Delivery Damages Covered
Design : 3 -Side Bezel Less Design
Front Bezel : Black
Bezel Colour : Black
Stand : Black
Parental Control : Yes
Game Mode With ALLM : Yes
DMP File Allocation Table : FAT, FAT32
Warranty : 1 Year Warranty
Digital Media Player Content : Yes ( Music, Video, Photos )
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 100 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 6.7 Kg
Weight With Stand : 7.5 Kg
Power Supply [ Voltage / Freq. ] : 100 V ~ 240 V AC 50 / 60Hz
Power Consumption : 120 W
Energy Saving Mode : Yes
Weight Without Stand : 7.05 Kg
Weight With Stand : 7.1 Kg
Gross Weight : 11.3 Kg
Supplied Accessories
Remote Control : IR + Bluetooth
Wall Mount : Yes
User Manual : Yes
Warranty Card : Yes
Remote Control : Bluetooth, IR, Voice Control
2 AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Power Cord : Yes
Warranty Card : Yes
Table Top Stand : Yes
Wall Mount Bracket : Yes
Compare Onida 43UGID-R with:
Compare VU 43VIBE24 with:
Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Audio output differs between the two (88 W vs 20 W), which can influence overall sound clarity and loudness. Both TVs provide decent motion handling, making them suitable for everyday viewing including sports and action content. If you're comparing VU 43VIBE24 and Onida 43UGID-R, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.