iMee SIGNATURE-4KUHD-50SFLVC
Rs.36,999.00
Model No QZ50UI SIGNATURE-4KUHD-50SFLVC
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MOV, MKV, AVI, FLV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, GIF,
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2
Supported Video Formats : AVI, MPG, DAT, VOB, DIV, MOV, MKV, RM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
‎Eye Protect Plus : Yes
LED Display Type : DLED
Image Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 300 Nits
Picture Engine : Pixa Visual Engine
Backlight : 4K UHD LED
Dolby Vision : Yes
Digital Noise Filter : Yes
1.07 Billion+ Colors : Yes
Contrast Ratio : 5000:1
Panel Type : A+ Grade Zero Dot IPS Panel
Picture Engine : Dyanamic Picture Enhancement
Audio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Number of Speakers : 2
Dolby Atmos : Yes
Audio Output Mode : Stereo
Speaker Description : Speakers Typically Come Built-In, Which Allows Them To Produce Stereo Sound.
Sound Output Power ( RMS ) : 40 W
Number of Speakers : 4
Surround Sound : Virtual
Sound Technology : DOLBY+
Speaker Type : Sound Bar Speakers
Sound Mode : User, Standard, Music, Sports, News, Movie
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB ( 2.0 ) : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Screen Mirroring : Chrome Cast
HDMI : 3
USB ( 2.0 ) : 2
PC D-Sub : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Headphone Jack : Yes
Tower Antenna : Yes
Wireless LAN Adapter : Yes
Wi-Fi Type : 1T1R
Bluetooth : Yes, Two Way Bluettoth
Smart TV Features
Operating System : Google TV
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Google Assistant : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Operating System : Android AOSP TV
CPU : ARM CORTEX A55 - 4 Core
GPU : Mali G31 x 2
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Operating System Present : Yes
Supported App – Others : Amazon Prime, Sony Liv, Youtube, Yupp Tv , Eros Now, Voot , Alt Balaji
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Colour : Black, Grey
Warranty Type : Onsite Warranty On Product And No Delivery Damages Covered
Design : Frame-Less Design
Colours : Gold, Black
RF Capable : Yes
Sleep Timer : Yes
Smart Remote : Yes
Internet Access : Yes
Power Saver Mode : Yes
Eye Care Technology : Yes
Operating Distance : 10- 12 Feet
Warranty : 1 Year Warranty
Additional Features : BEE Certified 5 Star Energy Efficient
Other Convenience Features : Wallpapers, Screen savers , Eye safe Technology, Screen Shot
OSD Languages : English , Hindi , Marathi, Gujrati, Tamil, Telegu, Kannada, urdu
General Details
Power Requirements : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 130 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 7.9 Kg
Weight With Stand : 8.2 Kg
Power Supply : AC 100-240V, 50 Hz
Power Consumption : 50 W