LG 65NANO85A6A
Rs.87,200.00
Model No SmartTVS165 65NANO85A6A
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, PCM, AC3, AAC
Supported Video Formats : MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.263, H.264, H.265, AVS, MVC, VP8
Supported Picture Formats : JPG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : QLED
HDR10 : Yes
HDR10+ : Yes
Dolby Vision : Yes
Brightness : 1500 Nits
Backlight : 4K UHD DIRECT NANO LED
HLG : Yes
Auto Calibration : Yes
Filmmaker Mode™ : Yes
AI Brightness Control : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
Wide Color Gamut : Nano Color
AI Upscaling : 4K Super Upscaling
Picture Processor : α7 AI Processor 4K Gen8
Audio
Speaker Output Power ( RMS) : 85 W
Number of Speakers : 18
Dolby Atmos : Yes
Surround Sound : Yes
Sound Technology : Dynaudio
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Atmos : Yes
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α7 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 2
Built In Wi-Fi : Yes
Wi-Fi Supported : Yes
Ethernet ( RJ45 ) : Yes
NFC Support : Yes
Digital Audio Output : Yes
Wi-Fi Type : 6 ( 802.11ax )
Wi-Fi Bands Supported : 2.4GHz,5GHz
HDMI ( 2.1 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna / Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.1 : Yes
Simplink ( HDMI CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
Smart TV Features
Operating System : Android Based
CPU : MediaTek MT9950
GPU : Mali-G52 MC2
Number Of Cores : Quad-Core
RAM : 8.5 GB
ROM : 128 GB
Clock Speed : 1.8 GHz
Screen Mirroring : Yes
Operating System Present : ColorOS TV
Operating System : WebOS 25 Smart TV
Voice ID : Yes
AI Chatbot : Yes
Home Hub : Yes
Google Cast : Yes
LG Channels : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Home, Hub : Yes
Works With Apple Home : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Airplay : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control Built-In : Yes
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Other Features
Smart Remote : Yes
Design : Ultra BIG Super Sale Sreen Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Analog TV Reception : Yes
Country of Origin : India
Digital TV Reception : DVB-T2/T ( Terrestrial ), DVB-C ( Cable ), DVB-S2/S ( Satellite )
General Details
Power Requirement : AC 100 - 240 V, 50/60 Hz
Power Consumption : 400 W
Set Weight Without Stand : 26.6 Kg
Set Weight With Stand : 29.8 Kg
Power Supply : AC 100~240V 50-60Hz
Power Consumption : 205 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
Energy Star Rating : 2
Weight Without Stand : 21.5 Kg
Weight With Stand : 21.7 Kg
Packaging Weight : 27.7 Kg
VESA Mounting : 300 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
2 AAA Batteries : Yes
Remote Control : Magic Remote Control MR25
Power Cable : Yes ( Detachable )
Compare Oppo SmartTVS165 with:
Compare LG 65NANO85A6A with:
Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Oppo SmartTVS165 and LG 65NANO85A6A are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Oppo SmartTVS165 and LG 65NANO85A6A offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz