Philips SHB1805BK/10
Rs.2,499.00
pTron Tangentbeat Wireless
Rs.2,499.00
Brand
Philips
pTron
Model No
SHB1805BK/10
Tangentbeat Wireless
Wired / Wireless
Wireless Headphone Specification
Headphone Type
In Ear Canal
Neckband
Magnet Type
Neodymium
Dynamic
Driver Diameter
10 mm
10 mm
Impedance
16 ohm
32 Ohms
Sensitivity
95 dB
105±3 dB
Frequency Response
20 Hz - 20000 kHz
20Hz - 20KHz
Maximum Power Input
50 mW
DC 5 V 1A
Noise Cancelling
NA
Passive Noise Cancelling
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
4.0
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
A2DP, AVRCP, HSP, HFP
SBC
Battery Type
Lithium Polymer Batteries
Lithium-Polymer Batteries
Bluetooth Range
10 Meters
10 Meters
Battery Life
4 Hours
10 Hours
Charging Time
1 Hours
1.5 Hours
Available Colors
Black, White
Black, Blue, Green, Grey
Connector Plating
NA
Cable
USB Charging Cable
USB Type-C Charging Cable
Weight
13 gm
26 GM
Other Features
Wireless freedom, powerful sound.
Tuned to re-produce powerful sound.
Built-in microphone with volume control.
Dynamic 10 mm drivers deliver deep bass.
Tangle proof cable for durability and easy storage.
Hassle-free magnetic ear-tips allow freedom to carry.
Designed ergonomically for a comfortable & secure fit.
Extended soft rubber ear caps to channel bass to ear canal.
Freedom to switch between music & calls with a single button.
Fast Charging.
IPX4 Water-resistant.
AI-Voice Assistant Support.
Soft Silicone Eartips S, M, L included.
In-line Remote Control to Manage Music/Calls Easily.
1-year manufacturer warranty from the date of purchase on manufacturing defects only.
Finely tuned speakers with 10mm dynamic driver for Immersive Stereo Sound with Deep Bass. Bluetooth 5.0 Wireless Headphones for Quick Pairing, Dual Device Pairing & Wide Device Compatibility.
Compare Philips SHB1805BK/10 with:
Compare pTron Tangentbeat Wireless with:
Philips SHB1805BK/10 and pTron Tangentbeat Wireless are well-known options in the wireless headphone segment, offering a balance of audio quality, battery performance, and smart features. There is a noticeable difference in weight (13 gm vs 26 GM), which may affect comfort during extended use. Both headphones are equipped with capable drivers that deliver balanced sound output suitable for music, calls, and entertainment. The frequency response differs (20 Hz - 20000 kHz vs 20Hz - 20KHz), which can influence how well the headphones reproduce lows, mids, and highs. Impedance levels vary (16 ohm vs 32 Ohms), which can affect compatibility and audio output when used with different devices. From a usability standpoint, both models provide a reliable and premium headphone experience. Battery life varies between the two (4 Hours vs 10 Hours), which affects how long you can use them on a single charge. Philips SHB1805BK/10 and pTron Tangentbeat Wireless offer different noise cancellation capabilities (NA vs Passive Noise Cancelling), which can impact how effectively they block external noise. Philips SHB1805BK/10 uses Bluetooth 4.0 while pTron Tangentbeat Wireless supports Bluetooth 5.0, which can impact connectivity stability and efficiency.
Top Differences
  • Battery Life: 4 Hours vs 10 Hours
  • Noise Cancelling: NA vs Passive Noise Cancelling
  • Bluetooth: 4.0 vs 5.0
  • Weight: 13 gm vs 26 GM
  • Impedance: 16 ohm Vs 32 Ohms