Philips SHB1805WT/10
Rs.2,499.00
Brand
pTron
Philips
Model No
InTunes Magic
SHB1805WT/10
Wired / Wireless
Wireless Headphone Specification
Headphone Type
Neckband
In Ear Canal
Magnet Type
Dynamic
Neodymium
Driver Diameter
10 mm
10 mm
Impedance
32 Ohms
16 ohm
Sensitivity
105±3dB
95 dB
Frequency Response
20Hz - 20KHz
20 Hz - 20000 kHz
Maximum Power Input
DC 5 V 1A
50 mW
Noise Cancelling
Passive Noise Cancelling
NA
Wireless Technology
Bluetooth
Bluetooth
Bluetooth Version
5.0
Compatible Profiles
All Bluetooth Devices
All Bluetooth Devices
Supported Codecs
AAC, SBC
A2DP, AVRCP, HSP, HFP
Battery Type
Lithium-Polymer Batteries
Lithium Polymer Batteries
Bluetooth Range
10 Meters
10 Meters
Battery Life
18 Hours
4 Hours
Charging Time
1.5 Hours
1 Hours
Available Colors
Black
Black, White
Connector Plating
NA
Cable
USB Type-C Charging Cable
USB Charging Cable
Weight
26 GM
13 gm
Other Features
1-year manufacturer warranty from the date of purchase on manufacturing defects only.
Finely tuned speakers with 10mm dynamic driver for Immersive Stereo Sound with Deep Bass, Bluetooth 5.0 Wireless Headphones for Quick Pairing, Dual Device Pairing & Wide Device Compatibility.
Wireless freedom, powerful sound.
Tuned to re-produce powerful sound.
Built-in microphone with volume control.
Dynamic 10 mm drivers deliver deep bass.
Tangle proof cable for durability and easy storage.
Hassle-free magnetic ear-tips allow freedom to carry.
Designed ergonomically for a comfortable & secure fit.
Extended soft rubber ear caps to channel bass to ear canal.
Freedom to switch between music & calls with a single button.
Compare pTron InTunes Magic with:
Compare Philips SHB1805WT/10 with:
Philips SHB1805WT/10 uses Bluetooth 4.0 while pTron InTunes Magic supports Bluetooth 5.0, which can impact connectivity stability and efficiency. The frequency response differs (20 Hz - 20000 kHz vs 20Hz - 20KHz), which can influence how well the headphones reproduce lows, mids, and highs. Battery life varies between the two (4 Hours vs 18 Hours), which affects how long you can use them on a single charge. Both headphones are equipped with capable drivers that deliver balanced sound output suitable for music, calls, and entertainment. From a usability standpoint, both models provide a reliable and premium headphone experience. If you're comparing Philips SHB1805WT/10 and pTron InTunes Magic, both models offer a strong combination of sound performance, comfort, and modern wireless features. Philips SHB1805WT/10 and pTron InTunes Magic offer different noise cancellation capabilities (NA vs Passive Noise Cancelling), which can impact how effectively they block external noise. Impedance levels vary (16 ohm vs 32 Ohms), which can affect compatibility and audio output when used with different devices. There is a noticeable difference in weight (13 gm vs 26 GM), which may affect comfort during extended use.
Top Differences
  • Battery Life: 4 Hours vs 18 Hours
  • Noise Cancelling: NA vs Passive Noise Cancelling
  • Bluetooth: 4.0 vs 5.0
  • Weight: 13 gm vs 26 GM
  • Impedance: 16 ohm Vs 32 Ohms