Samsung HG50Q60BANF
Rs.61,990.00
Model No SLV-3502S HG50Q60BANF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 1920 x 1080 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 4:3 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WAV, MP4, WMA
Supported Video Formats : MP4, AVI, MVK, ASF, WMV, 3GP, MOV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG , BMP, PNG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
Video
Backlight : LED
Noise Reduction : Yes
Color Temperature : Yes
Pictures Mode : User/ Bright / Standard / Soft
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Quantum HDR : Yes
LED Clear Motion : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Contrast : Dual LED
Picture Quality Index : 3100 PQI
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite
HDR10+ : Certified ( HDR10+ Adaptive )
Color : 100% Colour Volume with Quantum Dot
Audio
Sound Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Sound Effect System : A / V Stereo
Treble : Yes
Bass : Yes
Balance : Yes
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : MS12 2 CH
Connectivity Options
HDMI : 1 & 2
USB : 1
Component : Yes
TV Antenna ( RF ) : Yes
A / V1 In ( Video & Audio ) : Yes
A / V2 In ( Video & Audio ) : Yes
LAN : Yes
WIFI : Yes
PC ( D-Sub 15 Pin ) : Yes
PC Audio Input ( Mini Jack ) : Yes
Ypb / pr IN : Yes
PC / VGA Input : Yes
PC Audio Input : Yes
A / V Out : Yes
Headphone ( Out ) : Yes
HDMI : NA
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
RJ12 : Yes
WiFi Direct : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : 1/1/0
Smart TV Features
Opreting System : Android 4.4.4
Smart TV : Yes
Operating System : Tizen
Smart Hub : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Security Mode : Yes
Power On Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ Cloud : Yes
Wake-up Timer ( Alarm ) : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Mixed Channel List : ( ATSC, DVB-T/T2/C/S2, Analog )
Other Features
Number Of Channel : 199
Color : Black
Still Picture ( Picture Freeze ) : Yes
Sleep Timer / On / Off : Yes
Auto Power Off : Yes
Clock and On / Off Timer : Yes
Auto Volume Leveler : Yes
Blue Screen : Yes
Reset : Yes
Software Up Date : Yes
Languages : Yes
TV Tuner : Yes
Tuning System : Yes
Antenna Impedance : 75E Unbalanced
CATV With Hyper Band : VHF 2-12, UHF 21-69
Video Input : PAL / SECAM / NTSC4.43
Swivel Base : Square Glass Base Non-Support
Broadcasting ( TV System ) : PAL ( BG / DK / I ) NTSC3.58 / 4.43 NTSC / SECAM
Design : AirSlim / Ultra-Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
EPG : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tuner : Yes
MBR Support : Yes
Ambient Mode : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
ConnectShare™ ( HDD ) : Yes
Energy Efficiency Class 1 : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Data Broadcasting : IBB
Digital Broadcasting : ATSC 3.0
OSD Language : Korean, English
Voice Guide : US English, Korean
General Details
Power Supply : AC 100 V ~ 240V /50/60Hz
Power Consumption(Max) : 100 W
Power Consumption at Standard Mode & Vol 30 : 85 W
Standby Power Consumption : u2264 1 W
Net Weight : 16.5 Kg
Gross Weight : 20 Kg
Power Supply : AC220-240V 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 62.4 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 11.8 Kg
Weight Of Package Carton : 16.0 Kg
VESA Mount : 200 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : Yes
1.5 V AAA Batteries : Yes
User Manual : Yes
Power Cord : Yes
Stand : Yes
Remote Controller Model : TM2280E
ANT-Cable : Yes
Power Cable : Yes
Quick Install Guide : Yes
Optional Stand Support : Yes
VESA Wall Mount Support : Yes
Mini Wall Mount Supported : Yes
Samsung Smart Control ( Included ) : Yes
Compare Salora SLV-3502S with:
Compare Samsung HG50Q60BANF with:
In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Salora SLV-3502S and Samsung HG50Q60BANF differ in resolution (1920 x 1080 vs 4K 3840 x 2160), which can affect overall clarity and sharpness of the display. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Salora SLV-3502S and Samsung HG50Q60BANF are two competitive smart TVs offering a mix of display performance, smart features, and overall value for different types of users. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Salora SLV-3502S and Samsung HG50Q60BANF offer different motion rates (50 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming.
Top Differences
  • Resolution: 1920 x 1080 Vs 4K 3840 x 2160
  • Refresh Rate: 50 Hz Vs 60 Hz