Samsung HG50Q60BANF
Rs.61,990.00
Salora SLV-3502S
Rs.62,500.00
Model No HG50Q60BANF SLV-3502S
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 4:3
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WAV, MP4, WMA
Supported Video Formats : MP4, AVI, MVK, ASF, WMV, 3GP, MOV, WEBM
Supported Picture Formats : JPEG , BMP, PNG
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Quantum HDR : Yes
LED Clear Motion : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Contrast : Dual LED
Picture Quality Index : 3100 PQI
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite
HDR10+ : Certified ( HDR10+ Adaptive )
Color : 100% Colour Volume with Quantum Dot
Backlight : LED
Noise Reduction : Yes
Color Temperature : Yes
Pictures Mode : User/ Bright / Standard / Soft
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : MS12 2 CH
Sound Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Sound Effect System : A / V Stereo
Treble : Yes
Bass : Yes
Balance : Yes
Connectivity Options
HDMI : NA
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
RJ12 : Yes
WiFi Direct : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : 1/1/0
HDMI : 1 & 2
USB : 1
Component : Yes
TV Antenna ( RF ) : Yes
A / V1 In ( Video & Audio ) : Yes
A / V2 In ( Video & Audio ) : Yes
LAN : Yes
WIFI : Yes
PC ( D-Sub 15 Pin ) : Yes