Samsung QN50Q60DAFXZC
Rs.62,970.77
Model No HG50Q60BANF QN50Q60DAFXZC
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Quantum HDR : Yes
LED Clear Motion : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Contrast : Dual LED
Picture Quality Index : 3100 PQI
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite
HDR10+ : Certified ( HDR10+ Adaptive )
Color : 100% Colour Volume with Quantum Dot
Backlight : 4K UHD QLED
Film Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
AI Upscale : 4K Upscaling
Compatible With HDR10+ : Yes ( Adaptive )
HDR : Quantum HDR
Motion Technology : Motion Xcelerator
Colour : 100%Color Volume
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Micro Dimming : Supreme UHD DimmingUHD Dimming
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : MS12 2 CH
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI : NA
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
RJ12 : Yes
WiFi Direct : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : 1/1/0
HDMI 2.1 : 3
USB-A : 2
WiFi5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Tizen
Smart Hub : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Security Mode : Yes
Power On Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ Cloud : Yes
Wake-up Timer ( Alarm ) : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Mixed Channel List : ( ATSC, DVB-T/T2/C/S2, Analog )
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Ambient : Yes
Media Home : Yes
Multi Control : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung Health : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Smart Things Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Funtionality : Yes
Built-in Voice Assistant : Alexa
Multi-View : Up To 2 Videos
Works With AI Speaker : Alexa, Google Assistant
Other Features
Design : AirSlim / Ultra-Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
EPG : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tuner : Yes
MBR Support : Yes
Ambient Mode : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
ConnectShare™ ( HDD ) : Yes
Energy Efficiency Class 1 : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Data Broadcasting : IBB
Digital Broadcasting : ATSC 3.0
OSD Language : Korean, English
Voice Guide : US English, Korean
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Black
Stand Colour : Black
HGiG : Yes
Gaming Hub : Yes
Analog Tuner : Yes
ConnectShare™ : Yes
Mini Map Zoom : Yes
Game Motion Plus : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Zigbee / Thread Module : Built-In
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
General Details
Power Supply : AC220-240V 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 62.4 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 11.8 Kg
Weight Of Package Carton : 16.0 Kg
VESA Mount : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 110-120V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 130 W
Power Consumption Typical : 50 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 11.8 Kg
Weight Of Package Carton : 15.9 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 200 mm X 200 mm