Samsung HG50Q60BANF
Rs.61,990.00
Sony KD-50X85K
Rs.62,601.22
Model No HG50Q60BANF KD-50X85K
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPG, JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3 AUDIO, WMA
Supported Video Formats : WMV, PS, MPG, M2TS, MPEG, DIVX, MPEG-PS, MP4
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG, TIFF, RAW
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Quantum HDR : Yes
LED Clear Motion : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Contrast : Dual LED
Picture Quality Index : 3100 PQI
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite
HDR10+ : Certified ( HDR10+ Adaptive )
Color : 100% Colour Volume with Quantum Dot
Backlight Module : Direct LED
Dolby Vision : Yes
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Auto Genre Picture Mode : Yes
Auto HDR Tone Mapping : Yes
Sensor : Light
Backlight Dimming Type : Frame Dimming
Clarity Enhancement : 4K X-Reality™ PRO
Picture processor : 4K HDR Processor X1™
Colour Enhancement : TRILUMINOS PRO™ Live Color™ Technology
Motion Enhancer : Motionflow™ XR 960 ( Native 120 Hz ), Auto Mode
Contrast Enhancement : Object-Based HDR Remaster Dynamic Contrast Enhancer
Video Signal Support : HDMI™ signal: 4096 x 2160p (24, 60 Hz), 3840 x 2160p (24, 30, 60, 120 Hz), 1080p (30, 60, 120 Hz), 1080/24p, 1080i (60 Hz), 720p (30, 60 Hz), 720/24p, 480p
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : MS12 2 CH
Audio Output Power : 10 W + 10 W
DTS Digital Surround : Yes
Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos : Yes
Acoustic Auto Calibration : Room Compensation
Speaker Configuration : Full Range ( Bass Reflex ) x 2
Speaker Type : Bass Reflex Speaker X-Balanced Speaker
Connectivity Options
HDMI : NA
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
RJ12 : Yes
WiFi Direct : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input ) : 1/1/0
HDMI™ Connections : 4 ( Side )
USB : 2 ( Side )
Ethernet Inputs : 1 ( Side )
Digital Audio Outputs : 1 ( Side )
RF ( Terrestrial / Cable ) Connection Inputs : 1 ( Side )
RS-232C Inputs : 1 ( Side )
BRAVIA SYNC ( Including HDMI - CEC ) : Yes
Apple Homekit : Yes
Apple Airplay : Yes
Chromecast Built-IN : Yes
HDMI Audio Return ChannelEL (ARC) : Yes ( eARC / ARC )
Composite Video Iinputs : 1 ( Side, Mini Jack )
Variable Refresh Rate : Yes ( For HDMI™3/4 )
Auto Low Latency Mode ( ALLM ) : Yes ( For HDMI™3/4 )
Features Specified In HDMI2.1 : 4K120 / eARC / VRR / ALLM
USB Drive Format Support : FAT16 / FAT32 / exFAT / NTFS
HDCP : HDCP 2.3 ( For HDMI™ 1/2/3/4)
WI-FI Standard : Wi-Fi Certified 802.11a/b/g/n/ac
Wi-Fi Frequency : 2.4 GHz/5 GHz ( For Wi-Fi Direct: 2.4 GHz Only )