Nokia 50UHDAQNDT5Q
Rs.49,999.00
Model No HG50RU710NF 50UHDAQNDT5Q
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPEG, JPG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, WMA, AAC, FLAC
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Color : PurColor
Picture Quality Index : 1300 PQI
Picture Engine : UHD Engine
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Backlight : 4K UHD Direct LED
HDR10 : Yes
MEMC : Yes
Picture Engine : Yes
Contrast Ratio : 5000:1
Brightness : 400 Nits
Panel Type : VA Panel
Video Modes : Standard, Dynamic, Eye Protect Plus, Movie, Personal
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channal
Audio Output ( RMS ) : 60 W ( 30 W Speakers + 30 W Tweeters )
Number Of Speakers : 2
Number of Tweeters : 2
Surround Sound : Yes
Speaker Type : Twin Speaker System
Sound Modes : Sports, Cinema, Music, News, Standard
Sound Technology : Sound By JBL, Powered By Harman AudioEFX, Dolby Atmos, 0W speakers, Integrated Bass Reflex Tube
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
RJ12 : Yes
WiFi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Supports USB To Ex-Link Adapter
Composite In ( AV ) : 1 ( Common Use For Component Y )
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI : 3 ( Side )
USB : 2 ( Side )
ARC : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Headphone Jack : Yes
WiFi Type : 2.4GHz/ 5.0 GHz, 802.11a/b/g/n
Smart TV Features
Operating System : Tizen
Pro : Idiom : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Web Browser : Yes
Security Mode : Yes
Power on Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
RJ12/IR Pass Through : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
RJ12/ IR Pass Through : Yes
Wake-Up Timer ( Alarm ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mixed Channel List ( ATSC, DVB-T / T2 / C / S2, Analog ) : Yes
Operating System : Android 11
CPU : 1.1 GHz Quad Core
GPU : 700 MHz G31 GPU
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
Smart TV : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Supported App - Prime : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Hotstar : Yes
Supported Aapp - YouTube : Yes
Pre Installed Browser : Yes
Operating System Present : Yes
Supported Mobile Operating System : Android 11.0
App Store Type : Google Play Store
Supported Devices For Casting : Mobile, Laptop, Tablet
Direct Key : Netflix, Prime Video, YouTube
Other Features
Design : Slim, Sleek Design
Stand Type : Simple Luminus
Front Color : Charcoal Black
Bezel Type : VNB
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tune : Yes
Game Mode : Yes
MBR Support : Yes
IPv6 Support : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibility : Yes
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Ultra Slim Bezel
Sleep Timer : Yes
On / Off Timer : Yes
Auto Power Off : Yes
Smart Remote : Yes
Operating Distance : 8 m
Content Languages : English
System Languages : English
Warranty : 1 Year Warranty On Product
System : DTV: DVB - T/T2/C, ATV: PAL BG/I/DK
Other Remote Control Features : Voice Control, Google Assistant, Hot Keys of Netflix ans Zee5
General Details
Power Supply ( V ) : AC110-120V 50/60Hz
Power Consumption Max : 120 W
Power Consumption Typical : 55 W
Power Consumption Standby : 0.4 W
Set Weight without Stand : 13.6 Kg
Set Weight with Stand : 13.9 Kg
Package Weight : 19.1 Kg
VESA Mount : 200 mm X 200 mm
Power Requirement : 100~240V AC 50/60Hz
Power Consumption : 140 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
TV Without Stand : 11 Kg
Product Weight With Stand : 11.3 Kg
Supplied Accessories
Remote Control Model : TM1240A
Batteries : Yes
Data Cable : Yes
Power Cable : Yes
Quick Install Guide : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
VESA Wall Mount Supported : Yes
Remote Control 1N : Yes
AAA Batteries 2N : Yes
User Manual 1N : Yes
Mini AV Cable 1N : Yes
Power Cord 1N : Yes
TV Stand 2N : Yes
Wall Mount Stand 1N : Yes
Stand Support Screws 4N : Yes
Compare Samsung HG50RU710NF with:
Compare Nokia 50UHDAQNDT5Q with:
Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Nokia 50UHDAQNDT5Q and Samsung HG50RU710NF are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Overall, both models are capable choices in their segment, offering a balance between performance, features, and usability. Nokia 50UHDAQNDT5Q and Samsung HG50RU710NF offer different motion rates (60 Hz vs 120 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience.
Top Differences
  • Refresh Rate: 60 Hz Vs 120 Hz