Samsung QA50Q7FAAULXL
Rs.49,990.00
Model No HG50RU710NF QA50Q7FAAULXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPEG, JPG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Color : PurColor
Picture Quality Index : 1300 PQI
Picture Engine : UHD Engine
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Backlight : 4K UHD QLED
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Smart Calibration : Basic
HDR 10+ : Support
AI Upscale : 4K Upscaling
HDR : Quantum HDR
Contrast : Mega Contrast
Picture Engine : Q4 AI Processor
Color Booster : Color Booster Pro
Motion Technology : Motion Xcelerator
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channal
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2.0 Channel
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
RJ12 : Yes
WiFi : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet + ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Supports USB To Ex-Link Adapter
Composite In ( AV ) : 1 ( Common Use For Component Y )
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.1 ) : 3
USB A ( 2.0 ) : 1
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : Tizen
Pro : Idiom : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Web Browser : Yes
Security Mode : Yes
Power on Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
RJ12/IR Pass Through : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
RJ12/ IR Pass Through : Yes
Wake-Up Timer ( Alarm ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mixed Channel List ( ATSC, DVB-T / T2 / C / S2, Analog ) : Yes
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yas
Daily+ : Yas
Karaoke Mic : Yas
Web Browser : Yas
Apple AirPlay : Yas
Storage Share : Yas
Generative Wallpaper : Yas
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Built-In Voice Assistant : Alexa ( IN Only )
Universal Guide : Yes ( India Only )
Samsung TV Plus : Yes ( India Only )
Works With AI Speaker : Alexa ( IN Only ), Google Assistant ( IN Only )
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV initiate Mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
Design : Slim, Sleek Design
Stand Type : Simple Luminus
Front Color : Charcoal Black
Bezel Type : VNB
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tune : Yes
Game Mode : Yes
MBR Support : Yes
IPv6 Support : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibility : Yes
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Slim Look Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Black
Stand Color : Black
TV Key : Yes
Art Store : Yes
Analog Tuner : Yes
Country of Origin : India
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Accessibillity - Voice Guide : English ( UK ), Hindi ( India )
General Details
Power Supply ( V ) : AC110-120V 50/60Hz
Power Consumption Max : 120 W
Power Consumption Typical : 55 W
Power Consumption Standby : 0.4 W
Set Weight without Stand : 13.6 Kg
Set Weight with Stand : 13.9 Kg
Package Weight : 19.1 Kg
VESA Mount : 200 mm X 200 mm
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 125 W
Power Consumption Typical : 79 W
Power Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 181.77 kWh
Energy Efficiency Class : 2
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 9.2 Kg
Weight With Stand : 9.5 Kg
Weight Of Package Carton : 14.3 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm