Samsung UA50AUE60AKLXL
Rs.49,990.00
Model No HG50RU710NF UA50AUE60AKLXL
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, WAV, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, ASF, MP4, 3GP, MOV, FLV, VRO, VOB, PS, TS
Supported Picture Formats : JPEG, JPG
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR10+ : Yes
Film Mode : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Color : PurColor
Picture Quality Index : 1300 PQI
Picture Engine : UHD Engine
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Backlight : LED
HDR : Yes
One Billion Color : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Film Mode : Yes
HDR 10+ : Yes
HLG : Yes
Auto Motion Plus : Yes
PQI : 2000
Color : Pur Color
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channal
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : Yes
Blutooth Audio : Yes
Q-Symphony : Yes
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
RJ12 : Yes
WiFi : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Supports USB To Ex-Link Adapter
Composite In ( AV ) : 1 ( Common Use For Component Y )
RF In ( Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI : 3
USB : 1
Bluetooth : 5.2
Ethernet : Yes
WiFi Direct : Yes
eARC : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use for Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Tizen
Pro : Idiom : Yes
My Channel : Yes
USB Cloning : Yes
Web Browser : Yes
Security Mode : Yes
Power on Mode : Yes
Hotel Channel List : Yes
RJ12/IR Pass Through : Yes
Channel Menu Display : Yes
Samsung LYNK™ DRM : Yes
RJ12/ IR Pass Through : Yes
Wake-Up Timer ( Alarm ) : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Energy Saving Mode ( BLU Control ) : Yes
Hospitality Plug & Play ( Easy Set-Up ) : Yes
Mixed Channel List ( ATSC, DVB-T / T2 / C / S2, Analog ) : Yes
Operating System : Tizen™
Processor : Crystal 4K
Works With Google Assistant : Yes ( IN Only )
Works With Alexa : Yes ( IN Only )
Universal Guide : Yes
USB HID Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Digital Clean View : Yes
Analog Clean View : Yes
TV Sound to Mobile : Yes
TV Key : Yes
App Casting : Yes
Sound Wall : Yes
IPv6 Support : Yes
MBR Support : Yes
BT HID Built-in : Yes
SmartThings App Support : Yes
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
Sound Mirroring : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Wireless Dex : Yes
EPG : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2
Accessibility - Learn Accessibility - Learn TV Remote Menu Screen : UK English
Accessibillity - Voice Guide : UK English
Cloud Service : Microsoft 365
S-Share : Yes ( India Only )
Dongle Compatibility ( 3G / LTE / WiFi ) : Yes ( India Only )
Tune Station : Yes ( India,Bangladesh,Bhutan,Srilanka,Nepal )
Other Features
Design : Slim, Sleek Design
Stand Type : Simple Luminus
Front Color : Charcoal Black
Bezel Type : VNB
EPG : Yes
V-Chip : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tune : Yes
Game Mode : Yes
MBR Support : Yes
IPv6 Support : Yes
Auto Power Off : Yes
USB HID Support : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Accessibility : Yes
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
OSD Language : English, Spanish, French
Design : New Bezel-Less
Slim Type : Slim look
Bezel Type : 3 Bezel-less
Stand Type : Slim Feet
Front Color : Black
Stand Color : Black
Triple Protection : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
Eco Sensor : Yes
Analog Tuner : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
Adaptive Sound : Yes
Brightness / Color Detection : Brightness Detection
OSD language : 22 Local Languages, English
General Details
Power Supply ( V ) : AC110-120V 50/60Hz
Power Consumption Max : 120 W
Power Consumption Typical : 55 W
Power Consumption Standby : 0.4 W
Set Weight without Stand : 13.6 Kg
Set Weight with Stand : 13.9 Kg
Package Weight : 19.1 Kg
VESA Mount : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 220 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 140 W
Stand ( Basic ) ( W x D ) : 1009.8 mm x 250.2 mm
VESA Spec : 200 mm x 200 mm