Samsung QA75Q60BAUXZN
Rs.142,781.51
Samsung QE75Q7F2AUXXN
Rs.143,533.75
Model No QA75Q60BAUXZN QE75Q7F2AUXXN
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 50 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Video
Backlight : 4K UHD QLED
HLG : Yes
Film Mode : Yes
Noise Reduction : Yes
One Billion Color : Yes
Auto Motion Plus : Yes
HDR 10+ Certified : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Smart Calibration : Basic
Picture Quality Index : 3100 PQI
Contrast : Dual LED
HDR : Quantum HDR
Clear Motion : LED Clear Motion
Motion Technology : Motion Xcelerator
Brightness / Color Detection : Brigtness Detection
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Color : 100% Color Volume With Quantum Dot
Backlight : 4K UHD QLED
Filmmaker Mode : Yes
Contrast Enhancer : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Smart Calibration : Basic
HDR 10+ : Support
AI Upscale : 4K Upscaling
HDR : Quantum HDR
Contrast : Mega Contrast
Picture Engine : Q4 AI Processor
Color Booster : Color Booster Pro
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Sound Wall : Yes
Q-Symphony : Yes
Multiroom Link : Yes
Adaptive Sound : Yes
Sound Mirroring : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Dual Audio Support ( Bluetooth ) : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Dolby Digital Plus : MS12 2 Channel
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 4 Channel
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
WiFi5 : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
eARC : Yes HDMI 2
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
HDMI 2.1 : 3
USB-A : 1
CI Slot : Yes
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
High Frame Rate ( HDMI ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial / Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
App Casting : Yes
Media Home : Yes
Wireless Dex : Yes
SmartThings : Yes
Web Browser : Yes
Ambient Mode : Yes
SmartThings Hub : Yes
TV Initiate Mirroring : Yes
TV Sound To Mobile : Yes
Samsung SMART TV : Yes
Mobile Camera Support : Yes
SmartThings App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Video Communication : Google Meet
Multi-View : UpTo 2 Videos
Cloud Service : Microsoft 365
Operating System : Tizen™ Smart TV
Daily+ : Yes
Art Store : Yes
Karaoke Mic : Yes
Web Browser : Yes
Storage Share : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Generative Wallpaper : Yes
SmartThings Hub / Matter Hub / IoT Sensor Functionality / Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Works With AI Speaker : Google Assistant
Multi Device Experience : Mobile To TV, TV Initiate Mirroring, Sound Mirroring, Wireless TV On
Other Features
Design : AirSlim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Slim Type : Slim Look
Stand Color : Black
Front Color : Black
EPG : Yes
HGiG : Yes
TV Key : Yes
Time Shift : Yes
Analog Tuner : Yes
MBR Support : Yes
Extended PVR : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
Mini Map Zoom : Yes
Triple Protection : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Analog Clean View : Yes
Game Motion Plus : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
OSD Language : Local Languages
Accessibillity - Voice Guide : UK English, France French
Design : Slim Look Design
Foot Type : Flat Feet Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Black
Stand Colour : Black
EPG : Yes
TV Key : Yes
Analog : Yes
IP Control : Yes
Extended PVR : Yes
Embeded POP : Yes
Data Broadcasting : HbbTV 2.0.4
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages ​​+ Russian ( Oonly When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply : AC100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption : 235‎‎ W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 31.4‎‎‎ Kg
Weight With Stand : 32‎‎ Kg
Weight Of Package Carton : 42.3‎‎ Kg
VESA Spec : 400 mm X 400 mm
Power Requirements : AC 220 - 240 V ~ 50 / 60 Hz
Power Consumption Max : 220 W
Power Consumption ( Typical ) : 135 W
Energy Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 187 kWh
Energy Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 25.3 Kg
Weight With Stand : 25.8 Kg
Weight Of Package Carton : 32 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 400 mm X 400 mm