Samsung QN50LS03AAFXZC
Rs.106,761.70
Model No QE48S93FAEXXU QN50LS03AAFXZC
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 48 Inch (121.92 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 240 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Video
Backlight : 4K UHD OLED
Anti Reflection : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR Brightness Optimizer : Yes
Smart Calibration : Basic
HDR : OLED HDR
Viewing Angle : Ultra Viewing Angle
Upscaling : 4K AI Upscaling Pro
Contrast Enhancer : Real Depth Enhancer
Refresh Rate : 100Hz ( Up To 144Hz )
Contrast : Self-illuminating Pixels
AI Motion Enhancer : AI Motion Enhancer Pro
Picture Engine : NQ4 AI Gen3 Processor
HDR 10+ : Yes ( Adaptive, Gaming )
Motion Technology : Motion Xcelerator 144Hz
AI HDR Remastering : Auto HDR Remastering Pro
Backlight : QLED
Film Mode : Yes
Adaptive Picture : Yes
Quantum HDR : Yes
HDR10+ Certified : Yes
HLG : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Natural Mode Support : Yes
Contrast Enhancer : Yes
LED Clear Motion : Yes
Contrast : Mega Contrast
Picture Engine : Quantum Processor 4K
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming
Color : 100% Color Volume with Quantum Dot
Audio
Sound Output ( RMS ) : 60 W
360 Audio : Yes
Dolby Atmos : Yes
Adaptive Sound Pro : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS
Speaker Type : 2.1.2 Channel
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Speaker Type : 4 Channel
Dolby Decoder : Yes
Adaptive Sound+ : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Q-Symphony Lite : Yes
Dialog Enhancement : Yes
Multiroom Link : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Active Voice Amplifier : Yes
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 4
USB-A ( 2.0 ) : 2
Wi-Fi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.3 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 144Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 / 4 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 2
HDMI : 4
USB : 2
Bluetooth : 4.2
Ethernet : Yes
WiFi Direct : Yes
eARC : Yes
Wireless LAN Built-In WiFi5 : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
RF In (Terrestrial / Cable input / Satellite Input) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
Ambient Mode : Yes
Far-Field Voice Interaction : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Operating System : Tizen™
Google Assistant Built-In : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Works With Alexa : Yes
Multi Voice Assistant : Yes
TV Plus : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings App Support : Yes
Samsung Health : Yes
Gallery : Yes
TV To Mobile - Mirroring : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
TV Sound To Mobile : Yes
Tap View : Yes
Digital Butler : Yes
Multi-View : Yes
360 Video Player : Yes
Ambient Mode+ : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Sound Mirroring : Yes
Analog Tuner : Yes
Décor Mode : Yes
Motion Detection ( Frame ) : Yes
Digital Clean View : Yes
Auto Channel Search : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Connect Share™ (HDD) : Yes
ConnectShare™ (USB 2.0) : Yes
EPG : Yes
IP Control : Yes
BT HID Built-in : Yes
USB HID Support : Yes
V-Chip : Yes
IPv6 Support : Yes
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Freesync : FreeSync Premium Pro
OSD Language : English, Spanish, French
Brightness/Colour Detection : Brightness/Colour Detection
Other Features
Design : Laser Slim Design
Stand Type : Simple Plus Blade
Front Color : Graphite Black
Bezel Type : 4 Bezel-Less
Stand Color : Space Titan
EPG : Yes
2 Tuner : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2 X 2
Common Interface ( CI ) : CI+ ( 1.4 ) / CI+ ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE ,LV, LT )
Design : Brand New The Frame
Bezel Type : VNB
Slim Type : Slim Look
Front Color : Black
Stand Color : Black
Stand Type : Simple
General Details
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 230 W
Power Consumption Typical : 64.7 W
Power Consumption Standby : 0.50 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 90 kWh
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 10.6 Kg
Weight With Stand : 11.9 Kg
Weight Of Package Carton : 16.5 Kg
VESA Spec : 300 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 110-120 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 120 W
Typical Power Consumption : 66 W
Power Consumption Standby : 0.5 W