Samsung QE75Q60DAUXXU
Rs.151,080.07
LG 75QNED85TYA
Rs.149,751.28
Model No QE75Q60DAUXXU 75QNED85TYA
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QLED
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
Upscaling : 4K Upscaling
HDR : Quantum HDR
HDR 10+ : Yes ( Adaptive )
Motion Technology : Motion Xcelerator
Micro Dimming : Ultimate UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
BackLight : 4K UHD EDGE QNED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Filmmaker Mode : Yes
AI Brightness Control : Yes
Dynamic Tone Mapping Pro : Yes
Motion : Motion Pro
Wide Color Gamut : QNED Color
Dimming Technology : Local Dimming
AI Genre Selection : Yes ( SDR, HDR )
Picture Processor : α8 AI Processor 4K
High Frame Rate ( HFR ) : 4K 120 Fps ( HDMI )
Upscaling : α8 AI Super Upscaling 4K
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output ( RMS ) : 20 W
LG Sound Sync : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
WiSA Ready : Yes ( Up To 2.1 Channel )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α8 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
HDMI ( 2.1 ) : 4ea ( Supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS ( 4 Port ))
USB ( 2.0 ) : 2ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 1ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 6E : Yes
Bluetooth 5.1 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 3 )
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Ambient : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Operating System : WebOS 24 Smart TV
ThinQ : Yes
Multi View : Yes
Always Ready : Yes
Family Settings : Yes
Full Web Browser : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Magic Remote Control Built-In : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Room To Room Share : Yes ( Receiver )
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Other Features
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Common Interface ( CI ) : CI+ ( 1.4 ) / CI+ ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
Design : Super Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Limited Warranty : 1 Year Parts & Labor
General Details
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 230 W
Power Consumption Typical : 84.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 117 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : D
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 31.4 Kg
Weight With Stand : 32 Kg
Weight Of Package Carton : 42.3 Kg
VESA Spec : 400 mm X 400 mm
Power Supply : AC 120V, 50/60Hz
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
TV Weight Without Stand : 33.0 Kg
TV Weight With Stand : 34.0 Kg
Packaging Weight : 44.4 Kg
VESA Mounting : 400 mm X 300 mm