Samsung QE75Q60DAUXXU
Rs.151,080.07
TCL 75C635
Rs.149,990.00
Model No QE75Q60DAUXXU 75C635
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 50 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 3.0
Supported Audio Formats : WMA, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4 ( H.265.H.264, VP9, AV1,… ), MPG, TS, MKV, WebM, VP9
Supported Picture Formats : HEIF, JPG, PNG, BMP
Video
Backlight : 4K UHD QLED
Contrast Enhancer : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
Upscaling : 4K Upscaling
HDR : Quantum HDR
HDR 10+ : Yes ( Adaptive )
Motion Technology : Motion Xcelerator
Micro Dimming : Ultimate UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Backlight : 4K QLED
Digital Noise Reduction : Yes
Film Mode : Yes
Sports Mode : Yes
HDR Premium : Yes
Smart HDR : Yes
Micro Dimming : Yes
Motion Clarity : Pro
Picture Performance Index : 3100
Dynamic Contrast : Mega
Wide Color Technology : Quantum Dot
Picture Engine : IPQ 2.0 Engine
Color Management : 20P & 2P Calibration
UHD Upscaling : UHD AI Super Resolution
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output ( RMS ) : 15 W + 15 W
Music Mound Power : 2 X 30 W
Auto Volume Control : Yes
Speakers : 2 Way
Equaliser : Presets
Speaker Type : Down Firing
Dolby : Dolby AC4, Dolby TrueHD
Processing : Dolby Atmos, Virtualization & Upmix
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
HDMI : 3
USB ( 3.0 + 2.0 ) : 2
RF In ( F Sat ) : 1
CI ( Slot ) / Type : 1
RF In ( IEC Terrestial / Cable ) : 1
Ethernet Or LAN RJ-45 : Yes
HDMI 3 x 2.1 : Yes
Headphone : Yes
Bluetooth SBC / 5.0 : Yes
HDCP 2,3 : Yes
Sat : Diseq - SCD : Yes v.2.2 / Yes
HDMI Max Resolution : 2160P/60Hz 422 12bit
WiFi : Built-in ac/n/g 2.4/5Ghz MIMO
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Ambient : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Smart TV : Android TV ( 29 Languages )
HbbTV 2.0.2 : Yes
Web Browser : Yes
Social : Yes
CPU : Quad Core
WiFi Sharing : Chromecast & T-cast
Smart Home : TCL Home, Google Home
AI Google Assistant : Google Assistant Hands Free
AI Amazon Alexa : Works with Alexa DE / FR / IT / UK
4K : Netflix, YouTube, Amazon Prime, AppleTV+ & More
Other Features
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
Common Interface ( CI ) : CI+ ( 1.4 ) / CI+ ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
Teletext : Yes
Analogue Tuner : Yes
Auto Channel Search : Yes
Instant Power On : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB Channel List Clone : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
DLNA 1.5 : Yes
USB HID Support : Yes
Sleep Timer : Yes
HDMI CEC ( T-Link ) : Full
Game Mode : Auto
CI+ : Yes ( 1.4, ECP )
DTV Tuner : DVB-T2/C/S2
EPG ( DVB EIT / SI ) : Up To 8 Days
Analogue Tuner Systems : PAL / SECAM / NTSC ( AV ) BG / DK / I / LL
General Details
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 230 W
Power Consumption Typical : 84.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 117 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : D
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 31.4 Kg
Weight With Stand : 32 Kg
Weight Of Package Carton : 42.3 Kg
VESA Spec : 400 mm X 400 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 220-240V~50Hz
Power Consumption Standby : 0.29 W
Auto Power Off : Yes
Peak Luminance Ratio : 65%
Weight Without Stand : 30.00 Kg
VESA Walll Mount Pattern : 400 mm X 200 mm