Samsung QN43Q60BAFXZC
Rs.62,212.42
Hisense 43E7QTUK
Rs.61,204.01
Model No QN43Q60BAFXZC 43E7QTUK
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 43 Inch (109.22 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 120 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : OPUS, WAV, AAC, MP3, FLAC, WMA, MPEG
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF
Video
Backlight : QLED 4K
Film Mode : Yes
One Billion Color : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Contrast : Dual LED
HDR : Quantum HDR
Micro Dimming : Ultimate UHD Dimming
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Compatible With HDR 10+ : Certified ( HDR10+ Adaptive )
Color : 100% Colour Volume With Quantum Dot
Backlight : 4K UHD QLED
HGL : Yes
HDR : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Eye Care Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Decoding : Yes
4K HDR Immersive : Yes
Upscaling Ultra HD : Yes
Wide Colour Gamut : Yes
Quantum Dot Colour : Yes
3D Digital Comb Filter : Yes
MPEG Noise Reduction : Yes
Mosquito Noise Reduction : Yes
Panel Response Time : 8 ms
Contrast Ratio : 4000:1
Colour : Billion+ Shades Of Vivid Colour
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Decoder MS12 2Ch : Yes
Object Tracking Sound Lite : Yes
Q-Symphony : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Sound Output Power ( RMS ) : 2 X 7
EzPlay : Yes
TV Mode : Yes
User Equalizer : Yes
Dolby Atmos System : Yes
Sound Technology : Dolby Atmos, DTS Virtual X Decoding
Connectivity Options
HDMI : 3
USB : 2
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
Wireless LAN Built-In WiFi5 : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
eARC : Yes
Ex-Link ( RS-232C ) : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1/1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.1 ) : 3 ( HDMI1,2 X 2.1 ALLM, VRR 60HZ, HDMI3 X 2.1 eARC, ALLM, VRR 60Hz )
USB ( 2.0 ) : 2
Light Sensor : Yes
Ethernet / LAN : 1 Yes
Composite In ( AV ) : 1 Yes
Headphone Output : 1 Yes
Number Of RF Tuners : 2 Yes
Number Of Audio ( L / R ) Inputs : 1 Yes
Digital Audio Interface Outputs ( S/PDIF ) : 1 Yes
Bluetooth : Yes
Common Interface ( CI+ ) : V2.0
Wi-Fi : IEEE 802.11 a / b / g / n / ac-2.4G, 5G
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Samsung SMART TV : Yes
Works With Alexa : Yes
Multi Voice Assistant : Yes
Works With Google Assistant : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
TV Plus : Yes
Tap View : Yes
SmartThings : Yes
Samsung Health : Yes
Ambient Mode : Yes
Wireless Dex : Yes
Analog Tuner : Yes
IPv6 Support : Yes
TV Initiate Mirroring : Yes
Game Motion Plus : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Video Communication : Google Duo
Cloud Service : Microsoft 365
Multi-View : UpTo 2 Videos
Universal Browse & Play : Yes ( US Only )
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Auto Game Mode ( ALLM ) : FreeSync Premium Pro
Operating System : VIDAA SMART
Netflix : Yes
Disney+ : Yes
YouTube : Yes
Apple TV+ : Yes
App Store : Yes
Prime Video : Yes
Voice Control : Yes
YouTube Kids : Yes
Screen Sharing : Yes
Airplay 2 Support : Yes
Content Sharing : DMP, DMR
Other Features
Design : AirSlim
Stand Colour : Titan Gray
Front Color : Titan Gray
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Stand Type : New Simple Stand
Design : Bezel-Less Design
Colour Of Appliance : Black
Stand Colour : Black
AI Light Sensor : Yes
Parental Control : Yes
Media Player : Audio, Picture, Video
PVR Function : Depends On Location
Time Shift : Depends On Location
Digital & Analog Tuner : DVB-T2 / T / C / S2 / S
General Details
Power Requirements : AC 110-120 V 50/60 Hz
Maximum Power Consumption : 115 W
Typical Power Consumption : 50 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Eco Sensor : Yes
Weight Without Stand : 8.4 Kg
Weight With Stand : 8.6 Kg
Weight Of Package Carton : 11.8 Kg
Power Supply : AC 100 V~240 V 50 /60Hz
Power Consumption In Working Mode Max : 100 W
On Mode Power Demand In High Dynamic Range ( HDR ) : 81 W
On Mode Power Demand For Standard Dynamic Range ( SDR ) : 48 W
Energy Efficiency Class HDR : G
Energy Efficiency Class SDR : E
Weight Without Stand : 6.9 Kg
Weight With Stand : 6.9 Kg
Product Weight Packaged : 10 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 200 mm X 300 mm
Supplied Accessories
Remote Control : TM2180E
User Manual : Yes
E-Manual : Yes
Power Cable : Yes
Samsung Smart Control : Yes
VESA Wall Mount Support : Yes
Mini Wall Mount Support : Yes
Slim Fit Wall-Mount Support : Yes
Remote Control : Yes
Stand : Yes
Power Cable : Yes
User Manual : Yes
2 AAA Batteries : Yes
Quick Set Up Guide : Yes
Compare Samsung QN43Q60BAFXZC with:
Compare Hisense 43E7QTUK with:
Both models support 4K 3840 x 2160 resolution, ensuring sharp picture quality with detailed visuals for movies, shows, and gaming. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions. From a practical standpoint, both options provide a reliable viewing experience for most users. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Samsung QN43Q60BAFXZC and Hisense 43E7QTUK offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. If you're comparing Samsung QN43Q60BAFXZC and Hisense 43E7QTUK, both models come with modern features and are designed to deliver a solid viewing experience across different use cases. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments.
Top Differences
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz