Samsung QN75Q60DAFXZC
Rs.142,708.21
LG 75QNED8CA6A
Rs.143,299.00
Model No QN75Q60DAFXZC 75QNED8CA6A
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 75 Inch (191 cm) 75 Inch (191 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, WebP, JPS, MPO
Video
Backlight : 4K UHD QLED
Film Mode : Yes
Filmmaker Mode : Yes
Smart Calibration : Basic
Contrast : Dual LED
AI Upscale : 4K Upscaling
Compatible With HDR10+ : Yes ( Adaptive )
HDR : Quantum HDR
Motion Technology : Motion Xcelerator
Colour : 100%Color Volume
Picture Engine : Quantum Processor Lite 4K
Micro Dimming : Supreme UHD Dimming UHD Dimming
BackLight : 4K UHD EDGE QNED
HLG : Yes
HDR10 : Yes
Auto Calibration : Yes
Filmmaker Mode ™ : Yes
AI Brightness Control : Yes
Dynamic Tone Mapping : Yes
Dimming Technology : Local Dimming
AI Upscaling : 4K Super Upscaling
Wide Color Gamut : Dynamic QNED Color
Picture Processor : α7 AI Processor 4K Gen8
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output ( RMS ) : 20 W
Dolby Atmos : Yes
LG Sound Sync : Yes
WOW Orchestra : Yes
AI Acoustic Tuning : Yes
Sound Mode Share : Yes
Simultaneous Audio Output : Yes
Speaker Direction : Down Firing
Speaker System : 2.0 Channel
Bluetooth Surround Ready : Yes ( 2 Way Playback )
Clear Voice Pro : Yes ( Auto Volume Leveling )
AI Sound : α7 AI Sound Pro ( Virtual 9.1.2 Up-Mix )
Connectivity Options
HDMI 2.1 : 3
USB-A : 2
WiFi5 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.0 ) : 3ea ( Supports eARC, ALLM )
USB ( 2.0 ) : 1ea
Ethernet / LAN : 1ea
RF Input ( Antenna, Cable ) : 2ea
Optical Digital Audio Out ( SPDIF ) : 1ea
Wi-Fi 5 : Yes
Bluetooth® 5.0 : Yes
HDMI-CEC ( Simplink ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC ( HDMI 2 )
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Ambient : Yes
Media Home : Yes
Multi Control : Yes
Universal Guide : Yes
Samsung Health : Yes
Samsung TV Plus : Yes
Smart Things Hub / Matter Hub / IoT-Sensor Funtionality : Yes
Built-in Voice Assistant : Alexa
Multi-View : Up To 2 Videos
Works With AI Speaker : Alexa, Google Assistant
Operating System : WebOS 25 Smart TV
Voice ID : Yes
Home Hub : Yes
AI Chatbot : Yes
Google Cast : Yes
LG Channels : Yes
Full Web Browser : Yes
Google Home, Hub : Yes
USB Camera Compatible : Yes
Works With Apple Home : Yes
Works With Apple Airplay : Yes
Intelligent Voice Recognition : Yes
Magic Remote Control Built-In : Yes
Smartphone Remote App : Yes ( LG ThinQ )
Other Features
Design : Air Slim Design
Stand Type : New Simple Stand
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Black
Stand Colour : Black
HGiG : Yes
Gaming Hub : Yes
Analog Tuner : Yes
ConnectShare™ : Yes
Mini Map Zoom : Yes
Game Motion Plus : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Super Ultra Wide Game View : Yes
Zigbee / Thread Module : Built-In
Digital Broadcasting : ATSC / ClearQAM
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Design : Ultra Slim Design
Gray Scale : Yes
Invert Colors : Yes
High Contrast : Yes
Analog TV Reception : Yes
Country of Origin : India
Digital TV Reception : DVB-T2/T ( Terrestrial ), DVB-C ( Cable ), DVB-S2/S ( Satellite )
General Details
Power Requirements : AC 110-120V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 220 W
Power Consumption Typical : 77 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 31.4 Kg
Weight With Stand : 32 Kg
Weight Of Package Carton : 42.3 Kg
VESA Wall Mount Compatibility : 400 mm X 400 mm
Power Supply : AC 100~240V 50-60Hz
Power Consumption : 220 W
Power Consumption Standby : Under 0.5 W
Energy Star Rating : 3
TV Weight Without Stand : 31.4 Kg
TV Weight With Stand : 33.0 Kg
Packaging Weight : 39.7 Kg
VESA Mounting : 300 mm X 200 mm