Samsung UA50AU8100UXZN
Rs.30,571.71
Hisense 50QD7QF
Rs.30,238.60
Model No UA50AU8100UXZN 50QD7QF
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Video Formats : AVI, MKV, MP4, ASF, MOV, 3GP, FLV, VRO, VOB, SVI
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MPEG, WMA, FLAC, MP3, AAC, WAV, OPUS
Supported Video Formats : HEVC, AVC, WEBM, MPEG, MOV, WMV, FLV, TS, MKV, MP4, AVI
Supported Picture Formats : GIF, PNG, BMP, JPEG
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Yes
Film Mode : Yes
One Billion Color : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Natural Mode Support : Yes
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
Picture Quality Index : 2200 PQI
Contrast : Mega Contrast
Micro Dimming : UHD Dimming
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Brightness / Color Detection : Brightness Detection
Color : Dynamic Crystal Color
Backlight : 4K UHD Mini LED QLED
HLG : Yes
MEMC : Yes
HDR10 : Yes
Dolby Vision : Yes
AI 4K Upscaler : Yes
Filmmaker Mode : Yes
HDR10+ Adaptive : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Quantum Dot Color : Yes
Dolby Vision Gaming : Yes
Full Array Local Dimming : Yes
Motion Rate : 240Hz
Color : Billion+ Shades Of Vivid Color
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Sound Wall : Yes
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Sound Mirroring : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Audio Output Power ( RMS ) : 16 W
Dolby Atmos : Yes
Built-In Subwoofer : Yes
Speaker Configuration : 2.0 Surround Sound Channel
Connectivity Options
HDMI : 3
USB 2.0 : 2
WiFi 5 : Yes
eARC : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Composite In ( AV ) : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
HDMI ( 2.0 ) : 4
USB ( 2.0 ) : 2
Ethernet / LAN : Yes
Bluetooth™ 5.0 : Yes
Earphone, Audio Output : Yes
L / R Audio Input For Composite : Yes
Wireless Built-In : Wifi 5
Digital Audio Output : Optical
RCA Composite Video Input : Mini Jack
HDMI eARC : eARC HDMI 3
RF Antenna : NTSC, Clear QAM, ATSC
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Easy Setup : Yes
App Casting : Yes
Wireless Dex : Yes
Web Browser : Yes
Ambient Mode : Yes
Samsung SMART TV : Yes
TV Sound To Mobile : Yes
SmartThings App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Cloud Service : Microsoft 365
Operating System : Fire TV
Smart TV : Yes
Alexa Built In : Yes
AI Clear Voice : Yes
AI Sports Mode : Yes
‎Works With Apple HomeKit : Yes
Other Features
Design : AirSlim Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Slim Type : Slim Look
Stand Color : Titan Gray
Front Color : Titan Gray
Stand Type : Flat Lift
EPG : Yes
TV Key : Yes
IPv6 Support : Yes
Analog Tuner : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
MBR Support : Yes
Triple Protection : Yes
Digital Clean View : Yes
Analog Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Auto Game Mode ( ALLM ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2S2
OSD Language : Local Languages
Design : Bezel-Less Design
Sleep Timer : Yes
Closed Caption : Yes
Parental Control : Yes
AI Noise Reduction : Yes
Warranty : 1 Year Warranty
Menu Languages : English, French, Spanish
General Details
Power Supply : AC100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption : 145 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 12.2 Kg
Weight Of Package Carton : 16.4 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm
Power Supply : AC 100V~240V,50Hz / 60Hz
Power Consumption : 180 W
Power Consumption Standby : <0.5 W
Weight Without Stand : 10.79 Kg
Weight With Stand : 10.88 Kg
Shipping Weight : 15.83 Kg
VESA Wall Mount Compatible : 300 mm X 200 mm