Samsung UA50TU7000UXZN
Rs.36,834.00
Samsung UE50DU8500KXXU
Rs.37,088.12
Model No UA50TU7000UXZN UE50DU8500KXXU
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 100 Hz 50 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Video
Backlight : 4K UHD LED
HLG : Yes
HDR : Yes
HDR 10+ : Yes
Film Mode : Yes
Contrast Enhancer : Yes
Auto Motion Plus : Yes
Color : PurColor
Picture Quality Index : 2000 PQI
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Brightness / Color Detection : Brightness Detection
Backlight : 4K UHD Crystal LED
HDR : Yes
HDR 10+ : Support
Upscaling : 4K Upscaling
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Multiroom Link : Yes
Adaptive Sound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Sound Mirroring : Yes
Dolby Digital Plus : Yes
Dialog Enhancement : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI : 2
USB 2.0 : 1
WiFi : Yes
eARC : Yes
WiFi Direct : Yes
Bluetooth 4.2 : Yes
BT HID Built-In : Yes
Ethernet / LAN : Yes
USB HID Support : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Anynet+ ( HDMI-CEC ) : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI A / Return Ch. Support : Yes
RF In ( Terrestrial / Cable Input / Satellite Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 1
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC, ARC
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
Smart TV Features
Operating System : Tizen™
Gallery : Yes
Tap View : Yes
Web Browser : Yes
Remote Access : Yes
TV Sound to Mobile : Yes
Samsung SMART TV : Yes
SmartThings App Support : Yes
Mobile To TV - Mirroring, DLNA : Yes
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : New Bezel-Less Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Stand Color : Titan Gray
Front Color ( Hair Line ) : Titan Gray
Stand Type : Quad POD
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
TV Key : Yes
IPv6 Support : Yes
Analog Tuner : Yes
Teletext ( TTX ) : Yes
MBR Support : Yes
Triple Protection : Yes
Auto Game Mode : Yes
Analog Clean View : Yes
Digital Clean View : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
Auto Channel Search : Yes
Connect Share™ ( HDD ) : Yes
ConnectShare™ ( USB 2.0 ) : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2CS2
OSD Language : Local Languages
Accessibility - Others : Enlarge, High Contrast, Multi-output Audio
Design : Air Slim Design
Stand Type : Simple Plus-Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2C
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply : AC100-240V 50 / 60Hz
Power Consumption : 145 W
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Weight Without Stand : 11.4 Kg
Weight With Stand : 11.6 Kg
Weight Of Package Carton : 16 Kg
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 140 W
Power Consumption Typical : 70.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 97 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 11.5 Kg
Weight With Stand : 12.1 Kg
Weight Of Package Carton : 16.3 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm