Samsung UA55DUE80AKLXL
Rs.46,490.00
Samsung UE55DU8500KXXU
Rs.46,251.48
Model No UA55DUE80AKLXL UE55DU8500KXXU
TV Type Smart TV Smart TV
Screen Size 55 Inch (139 cm) 55 Inch (139 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 50 Hz
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AC4, AC3, EAC3, AAC, MP2, PCM, WMA
Supported Video Formats : MKV, DivX, MP4, AVI, ASF, MOV, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, PNG, BMP, JPS, MPO
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, FLAC, OGG, WMA, WAV, MIDI, APE, AIFF, ALAC, M4A, MPA, AAC
Video
Backlight : 4K UHD Crystal LED
Filmmaker Mode ( FMM ) : Yes
HDR 10+ : Support
AI Upscale : 4K Upscaling
Contrast : Mega Contrast
Motion Technology : Motion Xcelerator
Picture Engine : Crystal Processor 4K
Backlight : 4K UHD Crystal LED
HDR : Yes
HDR 10+ : Support
Upscaling : 4K Upscaling
Micro Dimming : UHD Dimming
Contrast : Mega Contrast
Audio
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Q-Symphony : Yes
Adaptive Sound : Yes
Object Tracking Sound : OTS Lite
Speaker Type : 2.0 Channel
Sound Output ( RMS ) : 20 W
Adaptive Sound : Yes
Samsung Q-Symphony : Yes
Audio Pre-Selection Descriptor : Yes
Speaker Type : 2 Channel
Connectivity Options
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB A ( 2.0 ) : 2
Bluetooth 5.2 : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : eARC / ARC
High Frame Rate ( HDMI ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
RF In ( Terrestrial, Cable Input ) : 1 / 1 ( Common Use For Terrestrial ) / 0
HDMI ( 2.0 ) : 3
USB-A ( 2.0 ) : 2
WiFi 5 : Yes
CI Slot 1 : Yes
Bluetooth 5.2 : Yes
HDMI ( High Frame Rate ) : 4K 60Hz ( For HDMI 1 / 2 / 3 )
Smart TV Features
Operating System : Tizen™ Smart TV
Bixby : Yas
Daily+ : Yas
Apple AirPlay : Yas
SmartThings Hub, Matter Hub, IoT-Sensor Functionality, Quick Remote : Yes
Built-In Voice Assistant : Alexa ( IN Only )
S-Share : Yes ( India Only )
Samsung TV Plus : Yes ( India Only )
Works With AI Speaker : Alexa ( IN Only ), Google Assistant ( IN Only )
Multi Device Experience : Mobile To TV, Sound Mirroring, Wireless TV On, Tap View
Bixby : Yes
Daily+ : Yes
Web Browser : Yes
NFT : Nifty Gateway
Multi-View : UpTo 2 Videos
Samsung Health : Yes ( GB, IE Only )
Universal Browse & Play : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES )
Built-In Voice Assistant : Alexa ( GB, DE, FR, IT, ES, AT, IE )
Samsung TV Plus : Yes ( GB, FR, DE, IT, ES, CH, AT, NL, SE, NO, DK, FI, PT, IE, BE, LU )
Apple AirPlay : Yes ( w/o Aland Islands, Faroe Islands, Netherlands Antilles, San Marino )
Other Features
Design : AirSlim Design
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
Stand Type : Float Lift
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
Country of Origin : India
Digital Broadcasting : DVB-T2
OSD Language : Local Languages
Motor Impaired Support : Slow Button Repeat, Remote Control App. For All
Accessibillity - Voice Guide : UK English, India English ( W / Only Local Set : India ), Hindi
Hearing Impaired Support : Closed Caption ( Subtitle ), Multi-Output Audio, Sign Language Zoom
Design : Air Slim Design
Stand Type : Simple Plus-Narrow
Bezel Type : 3 Bezel-Less
Front Color : Titan Gray
Stand Color : Titan Gray
Slim Type : Slim Look
EPG : Yes
IP Control : Yes
Analog Tuner : Yes
Embeded POP : Yes
TV Key Support : Yes
Digital Broadcasting : DVB-T2C
Common Interface ( CI ) : CI + ( 1.4 ) / CI + ( 1.4 ECP )_IT Only
OSD Languages : 27 European Languages + Russian ( Only When Connecting To Network In EE, LV, LT )
General Details
Power Supply : AC 220-240V~ 50/60Hz
Power Consumption Max : 160 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Energy Efficiency Class : 2
Eco Sensor : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 14.7 Kg
Weight With Stand : 15.0 Kg
Weight Of Package Carton : 21.2 Kg
Power Consumption Max : 160 W
Power Consumption Typical : 80.0 W
Yearly Power Consumption ( EU Standard ) : 111 kWh
Power Consumption Standby : 0.50 W
Energy Efficiency Class : G
Eco Sensor : Yes
Auto Power Off : Yes
Auto Power Saving : Yes
Weight Without Stand : 15.5 Kg
Weight With Stand : 16.20 Kg
Weight Of Package Carton : 20.20 Kg
VESA Spec : 200 mm X 200 mm