Skyworth 32TC6200
Rs.16,256.29
Itel G3230IE
Rs.16,999.00
Model No 32TC6200 G3230IE
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 170/170
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, AMR
Supported Video Formats : AVI, 3GP, MP4
Video
Back-Light : Direct Array LED
Pixel Dimming : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Color Gamut : HDTV
Resolution : 1K HD
Picture Modes : Movie
Peak Brightness : 200 Nits
Backlight : LED
Brightness : 400 Nits
Contrast Ratio : 3000:1
Response Time : 7 ms
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Dolby Audio : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Audio Power Output : 24 W
Number of Speakers : 2
Dolby Audio : Yes
Stereo Sound : Yes
Sound Mode : User, Standard, Music, Movie, Sports
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 2
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Composite In ( AV ), ( RCA) : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
HDMI : 2
USB : 1
Wi-Fi : Yes
Bluetooth : Yes
LAN RJ-45 : Yes
Mini AV : Yes
Optical : Yes
Headphones : Yes
Tuner : Yes
Smart TV Features
Operating System : Android TV 9
CPU : Quad-Core
GPU : Triple Core
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
Chromecast Built-In : Requires App
AI Voice Support : Google Assistant
App Store : Google Play Store
Operating System : Android 9.0
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
Google Assistant : Yes
Play Store : Yes
Built-In Chromecast : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Hotstar : Yes
Supported App - Amazon Prime Video : Yes
Supported App - Sony Liv : Yes
Other Features
Design : Narrow - Bezel Design
Stand Configuration : Two legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
OSD Language : Haode
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
ID Design : Frame Less
Panel Type : A+ Grade
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Power Consumption : 60 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 3.5 Kg
Weight With Stand : 3.6 Kg
Carton Weight : 5.89 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Requirement : AC 110uff5e240 V, 5 0/ 60 Hz
Power Consumption : 55 W
Power Consumption Standby : < 0.35 W