Skyworth 32TC6200
Rs.16,256.29
Toshiba 32E35KP
Rs.14,990.00
Model No 32TC6200 32E35KP
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 32 Inch (80 cm) 32 Inch (80 cm)
Resolution 1366 x 768 1366 x 768
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, AAC, HEAAC, WMA
Supported Video Formats : MPG, MPEG, MPEG2 -PS, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV
Supported Picture Formats : JPEG, JPG, PNG, BMP
Video
Back-Light : Direct Array LED
Pixel Dimming : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Color Gamut : HDTV
Resolution : 1K HD
Picture Modes : Movie
Peak Brightness : 200 Nits
BackLight : LED
Noise Reduction : Yes
High Contrast : Yes
HEVC ( H.265 ) Decoder : Yes
Dynamic Backlight Control : Yes
Brightness ( Typical ) : 250 Nits
Picture Engine : Regza Engine
Picture Mode : User, Standard, Vivid, Sport, Movie, Game, Energy Saving
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Dolby Audio : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Audio Output ( RMS ) : 8 W + 8 W
Number Of Speaker : 2
Dolby Audio : Yes
DTS Virtual:X™ : Yes
Regza Power Audio : Yes
DTS Studio Sound™* : Yes
Sound Mode : User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 2
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Composite In ( AV ), ( RCA) : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
HDMI : 2
USB 2.0 : 2
RF Input : Yes
AV Input : Yes
WiFi Built-In : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Dual Band Wifi : Yes
Chromecast Built-In : Yes
CEC- Consumer Electronics Control via HDMI : Yes
Optical Digital Audio Output ( SPDIF ) : Yes
Headphone / Earphone Jack : Yes
Wi-Fi : Wi-Fi Protocols IEEE 802.11
Cast Support : Android / iOS / Windows / MacBook
Smart TV Features
Operating System : Android TV 9
CPU : Quad-Core
GPU : Triple Core
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
Chromecast Built-In : Requires App
AI Voice Support : Google Assistant
App Store : Google Play Store
Operating System & Version : Android 11.0
CPU : CA5 x 4 @ 1.15GHz
GPU : G31 MP2@550MHZ
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
Sports Mode : Yes
Game Mode : Yes
One Touch Access : Yes
Google Assistant / Works With Built-In : Yes
Streaming ( UHD 4K Support ) : HD Only
Hotkeys On Remote : Netflix, Prime video, Youtube, Google Play
Other Features
Design : Narrow - Bezel Design
Stand Configuration : Two legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
OSD Language : Haode
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
Design : Bezel-Less Design
TV Color : Black
Front Bezel : Black
Rear Stand : Black
Stand Design : 2 Pole Stand
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Power Consumption : 60 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 3.5 Kg
Weight With Stand : 3.6 Kg
Carton Weight : 5.89 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Supply ( Voltage, Hz ) : 100 - 240V / 50,60Hz
Power Consumption : 50 W
Power Consumption Standby Mode : < 0.5 W