Skyworth 42TC6200
Rs.22,223.22
Hisense 43A4200G
Rs.21,653.42
Model No 42TC6200 43A4200G
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 42 Inch (107 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 1920 x 1080 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : WMA, WMV, MP4, FLAC, MP2, MP3
Supported Video Formats : AVI, WMV, MP4, MOV, 3GP, MKV, MPG, MPEG, VOB, FLV, WebM, OGM
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG, GIF, MPO
Video
Back-Light : Direct Array LED
Pixel Dimming : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Color Gamut : HDTV
Resolution : 1K HD
Picture Modes : Movie
Peak Brightness : 200 Nits
Backlight : FHD LED
Noise Reduction : Yes
Motion Picture Enhancer : Yes
Contrast : Super Contrast
Video Decoder : MPEG2, MPEG 4
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Dolby Audio : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Sound Output ( RMS ) : 10 W + 10 W
Number of Speakers : 2
Dolby Audio : Yes
AC3 Surround Sound Decoder : Yes
Audio Enhancement : DTS Virtual-X
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 2
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Composite In ( AV ), ( RCA) : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
HDMI 1.4 : 2
USB 2.0 : 2
AV Input : Yes
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Earphone Jack : Yes
DLNA Compliance : Yes
RF- Radio Frequency Input : Yes
Optical Digital Audio Output ( SPDIF ) : Yes
Wi-Fi Bands ( GHz ) : 2.4
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : b, g, n
Anyview ( Screen Mirroring ) : Chromecast
Smart TV Features
Operating System : Android 9
CPU : Quad-Core
GPU : Triple Core
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
Chromecast Built-In : Requires App
AI Voice Support : Google Assistant
App Store : Google Play Store
Operating System : Android R11
CPU : Quad Core
Netflix : Yes
YouTube : Yes
Google Play : Yes
Voice Search : Yes
Google Assistant : Yes
Amazon Prime Video : Yes
One Touch Access : Youtube, Netflix, Prime Video
Other Features
Design : Narrow - Bezel Design
Stand Configuration : Two legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Bezel-Less Design
Subtitles : Yes
Game Mode : Yes
On / Off Timer : Yes
Backlight Control : Yes
LCN- Logical Channel Number and DTV Service Name Support : Yes
Warranty : 2 Years
Energy Ratings : 4 Stars
Television System : DVB-T / DVB-T2
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Power Consumption : 74 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 5.6 Kg
Weight With Stand : 5.7 Kg
Carton Weight : 8.7 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Supply : AC 120V-240V 50/60Hz
Weight Without Stand : 6.4 Kg
Weight With Stand : 6.5 Kg
Weight Packaged : 9.2 Kg
Wall Mount Dimensions : 200 mm X 200 mm