Skyworth 42TC6200
Rs.22,223.22
Hisense 43A56E
Rs.21,989.00
Model No 42TC6200 43A56E
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 42 Inch (107 cm) 43 Inch (109.22 cm)
Resolution 1920 x 1080 1920 x 1080
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3, MPEG, AAC, HE AAC, ASF, WMA
Supported Video Formats : MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF
Supported Picture Formats : JPG, JPEG, PNG, BMP, MPO
Video
Back-Light : Direct Array LED
Pixel Dimming : Yes
Panel Bit Depth : 8 Bit
Color Gamut : HDTV
Resolution : 1K HD
Picture Modes : Movie
Peak Brightness : 200 Nits
Backlight : LED
Dynamic Backlight Control : Yes
High Contrast : Yes
Noise Reduction Filter : Yes
Natural Colour Enhancer : Yes
Picture Modes : Dynamic, Standard, Natural, Game, Sports, Cinema, Calibrated
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 8 W
Dolby Audio : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Sound Output ( RMS ) : 24 W
Dolby Digital Plus : Yes
DTS Studio Sound™ : Yes
Sound Modes : Standard, Theater, Sports, Music, Speech, Late Night
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 2
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Composite In ( AV ), ( RCA) : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
HDMI : 2
HDMI Version : 1.4
USB : 2
Bluetooth : 5.0
RF Input : Yes
AV Input : Yes
Ethernet : Yes
Headphone : Yes
Digital Audio Output : Yes
Built In Wi-Fi : Yes
Chromecast built-in : Yes
CEC : Yes
Wi-Fi Protocols IEEE 802.11 : Yes
Smart TV Features
Operating System : Android 9
CPU : Quad-Core
GPU : Triple Core
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
Chromecast Built-In : Requires App
AI Voice Support : Google Assistant
App Store : Google Play Store
Operating System : Android 9.0 PIE
Processor : Quad Core
GPU : Mali470MP
RAM : 1 GB
ROM : 8 GB
Google Assistant ( Built-in / Works with ) : Yes
One Touch Access : Yes
Sports Mode : Yes
Game Mode : Yes
Hotkeys on Remote : Netflix, YouTube, Google Play
Preloaded Apps : Netflix,YouTube,Google play movies & TV, Google play store, Prime video etc.
Licensed Premium Apps : Netflix,YouTube,Google play movies & TV, Google play store, Prime video etc.
Other Features
Design : Narrow - Bezel Design
Stand Configuration : Two legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
OSD Language : English, Spanish, French
TV Color : Black
Stand Design : 2 Pole Stand
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Power Consumption : 74 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 5.6 Kg
Weight With Stand : 5.7 Kg
Carton Weight : 8.7 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : AC 100 - 240 V 50 / 60 Hz
Power Consumption : 75 W