Skyworth 50UD7200
Rs.42,267.65
Skyworth 50UB7550
Rs.40,239.00
Model No 50UD7200 50UB7550
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 50 Inch (126 cm) 50 Inch (126 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Video
Back Light System : Direct Array
Back-Light : D-LED
HDR10 : Yes
HLG ( Live ) : Yes
HDR : Yes
Resolution : 4K
Color Technology : RGB
Panel Bit Depth : 10 Bit
Color Gamut : HDTV
Picture Modes : Cinema
Peak Brightness : 300 Nits
Backlight : LED
Brightness : High Brightness Screen
Contrast Ratio : 300 Nits
Dolby Vision : Yes
Pure HDR : Yes
Panel Type : A Grade
Contrast : Contrast Booster
PQ Technology : Trochilus Exreme
Definition : Precision Definition
Color : Color compensation & Skin Oder Adjustment
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 10 W
Dolby Audio : Yes
DTS StudioSound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Audio Output Power ( RMS ) : 10 x 2 W
Number Of Speaker : 2
Dolby Audio : Yes
DTS : Yes
Volume Control : AI AQ Engine
Sound Type : Magnetic Lod Speaker
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 3 ( 1 ARC )
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Wi-Fi Band : 2.4 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
Composite In ( AV ) : Yes ( 3.5 mm Dongle )
HDIM : 3
USB : 2
WIFI : 2.4G Wifi
Bluetooth : 5.0
Chromecast Built-In : Yes
Portal : Google Play
Smart TV Features
Operating System : Android TV 10
CPU : A53 Quad-Core
GPU : Dual Core
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
Chromecast Built-In : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
App Store : Google Play Store
AI Voice Support : Google Assistant, Works With Alexa
Operating System : Android 9.0
CPU : CA53 Quad Core
GPU : Quad Core
RAM : 1.7 GB DDR
ROM : 8 GB Flash
Google Assistant : Yes
AIOT Home control : Yes
Smart App store : Yes
Dual Voice control : Google & Alexa
APP : Netflix, Youtube, Prime Video
Other Features
Design : Ultra Slim - Bezel-Less Design
Stand Configuration : Two Legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC & Digital Cable
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Infinity Screen
Eye Protection : Yes
Wide View Angle : Yes
Anti-Blue light : Yes
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 205 kWh/Y
Power Consumption : 120 W
Power Consumption Standby : ≤0.5 W
Weight Without Stand : 8.93 Kg
Weight With Stand : 9.02 Kg
Carton Weight : 12.88 Kg
VESA Wall Mount Support : 200 mm X 200 mm
Power Requirements : 100 - 200 V
Power Consumption : 100 W
Standby Power Consumption : 0.5 W