Skyworth 65UC7500
Rs.60,963.31
OnePlus 65 U1S
Rs.62,999.00
Model No 65UC7500 65 U1S
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 120 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AMR, AAC, AC/E-AC3, DTS, MP3, WAV, FLAC, AC4
Supported Video Formats : AVI, WMA, MPEG
Supported Picture Formats : JPEG, BMP, PNG
Video
Back Light System : Direct Array
Back-Light : D-LED
HDR10 : Yes
HLG ( Live ) : Yes
HDR : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Resolution : 4K
Color Technology : RGB
Panel Bit Depth : 10 Bit
Picture Modes : Sport
Peak Brightness : 300 Nits
Film Mode : Movie Mode
Backlight : 4K UHD LED
HDR10+ Certified : Yes
HDR10 : Yes
HLG : Yes
MEMC : Yes
Noise Reduction : Yes
Super Resolution : Yes
Picture Enhancer : Yes
Dynamic Contrast : Yes
Colour Gamut : DCI-P3 93%
Picture Engine : Gamma Engine
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 12 W
Dolby Audio : Yes
DTS StudioSound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Audio Output ( RMS ) : 30 W
Number Of Speaker : 4
Dolby Audio : Yes
Co-Tuned With Dynaudio : Yes
Speaker Type : 2.0 Channel
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
Composite In ( AV ) / ( 3.5 mm ) : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Wi-Fi Band : 2.4GHz & 5.0 GHz
Wi-Fi Version : 802.11b/g/n 2T/2R
HDMI 2.1 : 3 ( 1 With eARC )
USB 2.0 : 2
Bluetooth 5.0 : Yes
Ethernet / LAN : Yes
Digital Audio Output Optical : Yes
AV Input ( Composite ) ( Mini 3 in 1 ) : Yes
RF Connection Input : DVB-T2,DVB-C,ATV
Wi-Fi Standard : 2.4 GHz/5 GHz 802.11 a/b/g/n
Smart TV Features
Operating System : Android TV 10
CPU : A53 Quad-Core
GPU : Dual Core
RAM : 2 GB
ROM : 8 GB
WOL : Yes
WOW : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Web Browser : Yes
IoT Compatibility - ( Via Google Home, etc ) : Yes
App Store : Google Play Store
AI Voice Support : Google Assistant, Works With Alexa
CPU : Quad Core
RAM : 2 GB
ROM : 16 GB
DLNA : Yes
Miracast : Yes
MultiCast : Yes
Screen Mirroring : Yes
Google Play Store : Yes
Works With Alexa : Yes
Chromecast Built-In : Yes
Google Assistant Built-In : Yes
Supported App - Netflix : Yes
Supported App - Youtube : Yes
Supported App - Prime Video : Yes
Supported App - Disney+Hotstar : Yes
Operating System Present : Yes
Smart Phone Connect : OnePlus Connect 2.0
Farfield Voice Control : Hands-Free Voice Control With Speak Now™
Other Features
Design : Bezel-Less Design
Stand Configuration : Two Legs
Bezel Color : Black
Stand Color : Black
V-Chip : Yes
Instant On : Yes
Illiminated Logo : Yes
Auto Power Off : Yes
Analog TV Tuner : Yes
BT HID Support : Yes
Caption ( Subtitle ) : Yes
USB HID Support : Yes
USB Video Support : Yes
USB Picture Support : Yes
Auto Channel Search : Yes
Game Mode Response Time : 20 ms
Country Of Origin : China
DTV Tuner : ATSC
OSD Language : English, Spanish, French
Design : Bezel-Less Design
Color : Black
ALLM : Yes
Clock : Yes
Child Lock : Yes
RF Capable : Yes
Sleep Timer : Yes
Auto Power Off : Yes
Internet Access : Yes
Parental Control : Yes
System Languages : English, Hindi
General Details
Power Requirements : AC110-240V 50/60Hz
Annual Power Consumption : 160 kWh/Y
Power Consumption : 160 W
Power Consumption Standby : 0.5 W
Weight Without Stand : 17.6 Kg
Weight With Stand : 17.7 Kg
Carton Weight : 29.4 Kg
VESA Wall Mount Support : 400 mm X 200 mm
Power Supply (Voltage, Hz) : 100- 240 V~ 50/60 Hz
Power Consumption : 215 W
Weight Without Stand : 18 Kg
Weight With Stand : 18.3 Kg
Weight Packaging : 26.5 Kg
VESA Wall Mount Dimensions : 400 mm X 200 mm
Supplied Accessories
Remote Control : IR / BT / Yes
Remote Control Model : HS-89
2 X AAA Batteries : Yes
Power Cable : Yes
E-Manual ( TV Menu ) : Yes
Printed Quick Set Up Guide : Yes
Remote Control - 1N : RC-004D
AC Power Card - 1N : Yes
User Manual - 1N : Yes
Warranty Card - 1N : Yes
AV In Adapter - 1N : Yes
Stand Base - 1N : Yes
Wall Mount Kit - 1N : Yes
Compare Skyworth 65UC7500 with:
Compare OnePlus 65 U1S with:
OnePlus 65 U1S and Skyworth 65UC7500 differ in resolution (4K 3840 x 2160 vs 4K), which can affect overall clarity and sharpness of the display. OnePlus 65 U1S and Skyworth 65UC7500 are well-equipped smart TVs that aim to provide a balance of picture quality, performance, and smart capabilities. Both TVs provide standard built-in audio performance suitable for regular usage, though external speakers can enhance the experience. OnePlus 65 U1S and Skyworth 65UC7500 offer different motion rates (120 Hz vs 60 Hz), which can impact smoothness during fast-moving scenes like sports and gaming. In general, both TVs cater to modern entertainment needs, including streaming, gaming, and everyday viewing. Both TVs come with smart platforms that support popular streaming apps and voice control features. Both TVs come in similar screen sizes, making them suitable for comparable viewing setups and room environments. Both TVs offer adequate brightness levels suitable for most indoor lighting conditions.
Top Differences
  • Resolution: 4K 3840 x 2160 Vs 4K
  • Refresh Rate: 120 Hz Vs 60 Hz