Sony KD-65X750H
Rs.59,308.76
Model No 65UC7500 KD-65X750H
TV Type Android TV Android TV
Screen Size 65 Inch (164 cm) 65 Inch (164 cm)
Resolution 4K 3840 x 2160 4K 3840 x 2160
Aspect Ratio 16:9 16:9
Motion Rate 60 Hz 60 Hz
Viewing Angle 178°/178° 178°/178°
USB
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : AAC, AC3 ( Dolby Digital ), MP3, WMA
Supported Video Formats : AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, TS, Xvid
Supported Picture Formats : JPEG
USB Version : 2.0
Supported Audio Formats : MP3 AUDIO, WMA
Supported Video Formats : WMV, PS, MPG, M2TS, MPEG, DIVX, MPEG-PS, MP4
Supported Picture Formats : JPEG, GIF, PNG, TIFF, RAW
Video
Back Light System : Direct Array
Back-Light : D-LED
HDR10 : Yes
HLG ( Live ) : Yes
HDR : Yes
Wide Color Gamut : Yes
Resolution : 4K
Color Technology : RGB
Panel Bit Depth : 10 Bit
Picture Modes : Sport
Peak Brightness : 300 Nits
Film Mode : Movie Mode
Backlight Module : Direct ( LED )
HDR10 : Yes
HLG : Yes
Backlight Dimming Type : Frame Dimming
Picture Processor : 4K Processor X1™
Clarity Enhancement : 4K X-Reality™ PRO
Contrast Enhancement : Dynamic Contrast Enhancer
Motion Enhancer : Motionflow™ XR 240 (native 60 Hz)
Colour Enhancement : TRILUMINOS™ Display, Live Color™ Technology
Picture Mode : Vivid, Standard, Theater, Game, Graphics, Photo, Custom
Video Signal Support : HDMI™ signal: 4096 x 2160p (24, 60 Hz), 3840 x 2160p (24, 30, 60 Hz), 1080p (30, 60 Hz), 1080/24p, 1080i (60 Hz), 720p (30, 60 Hz), 720/24p, 480p, 480i
Audio
Audio Output Power ( RMS ) : 2 X 12 W
Dolby Audio : Yes
DTS StudioSound : Yes
Bluetooth Audio : Yes
Speaker Location : Bottom
Speaker Type : 2.0 Channel
Audio Output Power : 10 W + 10 W
DTS HD : Yes
Dolby™ Audio : Yes
Speaker Type : Bass Reflex Speaker
Speaker Configuration : Full Range ( Bass Reflex ) X 2
Sound Modes : Standard, Dialog, Theater, Music, Sports, Dolby Audio
Connectivity Options
HDIM 2.0 : 3
USB 2.0 : 2
Bluetooth : Yes
Ethernet / LAN : Yes
RF In ( 75 ohm ) : Yes
Wireless LAN Port : Yes
HDMI CEC Support : Yes
Bluetooth Low Energy : Yes
Digital Audio Out ( Optical ) : Yes
HDMI Audio Return Channel : Yes
Composite In ( AV ) / ( 3.5 mm ) : Yes
HDMI Quick Switch : Yes
Wi-Fi Band : 2.4GHz & 5.0 GHz